Nominowani – 40. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER

Nominowani

Nominacje do Konkursu: Liderzy Świata Energii 2024

KATEGORIA 1. Manager Roku

Katarzyna Suchcicka, Prezes, OX2 Polska

Pełne uzasadnienie

Katarzyna Suchcicka w ciągu pięciu lat zbudowała od podstaw polską filię OX2, dewelopera energetyki odnawialnej o skandynawskich korzeniach. Dziś OX2 zatrudnia ponad 80 pracowników, a spółka ma swoje biura w czterech miastach Polski. Ciężka praca, zaangażowanie, doskonała skuteczność i umiejętność budowania efektywnych zespołów przyniosły wymierne sukcesy i pozwoliły zbudować silną i stabilną pozycję OX2 na rynku w Polsce:

  • Dziewięć sprzedanych w Polsce farm wiatrowych w ciągu 5 lat
  • Pierwsza zrealizowana przez OX2 w Polsce sprzedaż farmy fotowoltaicznej z całego portfolio Grupy OX2: Recz (28 MWp)
  • Pierwsza budowa farmy fotowoltaicznej w Grupie OX2 realizowana przez OX2 w Polsce
  • W 2022 roku OX2 w Polsce zakontraktowała w aukcji głównej na rynku mocy na 2027 rok, 21 MW obowiązku mocowego dla magazynowania energii. Moc: 50 MW. Wydajność: 100 MWh
  • Rozwój portfela baterii o mocy ponad 550MW w Polsce.
  • Projekt farmy wiatrowej Wysoka to największe w Polsce turbiny wiatrowe o mocy 5,5 – 5,7 MW.
  • Szerokie grono inwestorów (Enea Nowa Energia, Ingka Investments, fundusze inwestycyjne).
  • OX2 Polska zbudowała porfolio o mocy ponad 3 GW.
  • Top developer – OX2 stała się marką dobrze rozpoznawalną oraz firmą stabilną i odnoszącą sukcesy na rynku polskim. W Europie firma jest w Top 3 deweloperów OZE, którzy od początku swojego istnienia wybudowali największą liczbę turbin wiatrowych w Europie.

Bartosz Kubik, Prezes Zarządu Ekoenergetyka Polska

Pełne uzasadnienie

Współzałożyciel i CEO Ekoenergetyki, globalnej firmy technologicznej zlokalizowanej w Polsce, której produkty są obecne w ponad 30 krajach, w tym w większości europejskich stolic. Ekspert i pasjonat elektromobilności, wizjoner, mentor i utytułowany przedsiębiorca z branży nowych technologii.

Będąc jeszcze studentem na kierunku elektrotechnika zaczął rozwijać systemy ładowania pojazdów elektrycznych, a zaraz po ukończeniu studiów rozpoczął budowę firmy technologicznej, która jest obecnie wiodącym dostawcą systemów ładowania autobusów elektrycznych w Polsce.
Jako udziałowiec firmy uczestniczy w wielu innowacyjnych projektach i działaniach. Jest współtwórcą koncepcji rozwoju firmy, w ramach, której Ekoenergetyka stworzyła Centrum Badawczo-Rozwojowe nowych technologii w elektromobilności. Stawia na tworzenie technologii i produktów, które staną się przyszłością globalnej codzienności.
Ostatnie sukcesy Ekoenergetyka - klienci:

  • Lotnisko w Lipsku, Niemcy
  • ATP, słynny operator transportu publicznego z długą historią w Paryżu, znany ze swojego doskonałego systemu metra i rozbudowanych usług kolejowych, dokonuje ogromnego skoku rozwojowego w zakresie zrównoważonej mobilności. W ramach swojej misji dotyczącej elektryfikacji transportu miejskiego RATP implementuje sieć 1100 ładowarek firmy Ekoenergetyka
  • W ramach strategicznego posunięcia Ekoenergetyka, jako jeden z najlepszych europejskich producentów ładowarek EV, dostarczy 140 stacji ładowania autobusów elektrycznych dla Sztokholmu. Współpraca ta podkreśla trwającą ekspansję Ekoenergetyki na rynki skandynawskie, umacniając jej obecność jako istotnego gracza w regionie.
  • Ekoenergetyka ogłosiła przełomową współpracę z Rouen Metropole, stanowiącą znaczący krok w kierunku czystszej i bardziej zrównoważonej przyszłości miasta. Planując zainstalowanie 76 punktów ładowania na początku 2024r.

Rafał Kasprów, Prezes Zarządu Orlen Synthos Green Energy

Od 2019 Prezes spółki Synthos Green Energy a od 2022 roku Prezes spółki Orlen Synthos Green Energy. Zasiada w zarządach SGE i BWRX Europe – spółki joint venture SGE i GE Hitachi Nuclear. Pan Prezes jest liderem tematu małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce i jednym z liderów w Europie. Prowadzone przez niego spółki SGE i OSGE pracują nad realizacją wdrożenia floty SMR w Polsce i Wielkiej Brytanii. Pan Rafał aktywnie działa na rzecz zielonej transformacji w sektorze energetycznym w Polsce.

KATEGORIA 2. Lider Odnawialnych Źródeł Energii*

Baltic Power

Pełne uzasadnienie

Baltic Power wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland o mocy 1,2 GW to najbardziej zaawansowana w Polsce morska farma wiatrowa, której budowa rozpocznie się na początku 2025 roku, a pierwsza energia popłynie do sieci w roku 2026. Baltic Power, jako jedyny i pierwszy projekt MFW w Polsce w roku 2023 uzyskał komplet pozwoleń na budowę, zamknął finansowanie oraz skompletował łańcuch dostaw, za co został uznany i uhonorowany prestiżową nagrodą za najlepszą europejską transakcję finansową roku 2023.

To wyjątkowe wyróżnienie podkreśla znaczenie pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej w kształtowaniu przyszłości odnawialnych źródeł energii w regionie. Całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro i zawiera wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem w kwocie ok. 4,05 mld euro, a także koszty finansowania i rezerwę dodatkową. Projekt będzie finansowany w formule Project Finance – we wrześniu udziałowcy Baltic Power podpisali w tej sprawie umowy kredytowe na łączną kwotę ok. 4,4 mld euro z 25 polskimi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Jest to największe finansowanie pozyskane na realizację pojedynczej inwestycji w historii Polski a zarazem jedna z największych transakcji tego typu w obszarze offshore wind w Europie.

TotalEnergies

Pełne uzasadnienie

Total przejął w 2023 roku Polską Grupę Biogazową, największego producenta biogazu w naszym kraju. Grupa jest właścicielem i operatorem osiemnastu biogazowni o łącznej mocy 19 MW. Potencjał produkcyjny energii elektrycznej wynosi 166,3GWh, a energii cieplnej 167,8 GWht.

Dwie kolejne są w budowie w Półwsi i w Bagdadzie w województwie wielkopolskim. Ponadto PGB projektuje kilkanaście nowych inwestycji. TotalEnergies jest wiodącą firmą w europejskim segmencie biogazu, posiadające moce produkcyjne na poziomie 1,1 TWh.Firma działa w całym łańcuchu wartości, od opracowania projektu po marketing danego odnawialnego gazu i jego produktów ubocznych, w tym bio-nawozów i bioCO2.

Ozeos Sp. z o.o.

Pełne uzasadnienie

Zaawansowana technologia wspierające zawieranie umów cPPA. Ozeos to podmiot działający na rynku zielonej energii pomagający odbiorcy zakupić energię bezpośrednio z OZE w sposób dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa.

Zawsze powtarzamy naszym klientom, ze z pomocą naszej platformy – przykładowa piekarnia dowie się, że – nie powinna kupić energii wyłącznie z farmy PV na całe swoje zapotrzebowanie – gdyż PV ma profil dzienny a przykładowa „piekarnia” ma zużycie typowo nocne (off peak). Na tym przykładzie koszty zakupu okażą się znacznie wyższe, niż koszty zakupu odpowiednio dopasowanego zielonego prądu. Właśnie platforma Ozeos służy do „dopasowanego zakupu zielonej energii elektrycznej”. OZEOS samodzielnie opracował i zbudował zaawansowany technologicznie software, który wykonuje analizy profili zużycia energii elektrycznej zarówno odbiorców jak i wytwórców energii. Algorytmy samodzielnie dobierają optymalny miks źródeł OZE lub energii może samodzielnie wybrać parametry źródła przy pomocy suwaków a platforma on line w kilka sekund wykona analizę i przygotuje wycenę kosztową, opartą o aktualne ceny na Towarowej Giełdzie Energii (bilansowanie handlowe), cenę energii ze źródła OZE oraz dane podane przez Odbiorcę. Ozeos w czasie rzeczywistym łączy Odbiorcę z Wytwórcą dobierając optymalne rozwiązanie zakupu i sprzedaży energii dla obu stron. Zarówno Kupujący jak i Sprzedający mogą korzystać z Platformy po przejściu prostej rejestracji. Dzięki swojej funkcjonalności system jest wykorzystywany m.in. do budowania strategii energetycznych przedsiębiorstw. Dzięki niemu można wybrać prawidłowe rozwiązanie oraz metodę kontraktacji energii elektrycznej. Jeśli przedsiębiorca wybudował własne źródło OZE zasilające produkcję – platforma uwzględni jego efektywną moc i pomoże dobrać najlepszy produkt do uzupełnienia brakującej energii. Jest to jednocześnie narzędzie analityczne ale także sprzedażowe. Swoisty market place, gdzie producenci OZE i odbiorcy wzajemnie się odnajdą.

Rinno Power

Pełne uzasadnienie

Rinno Power to rewolucyjna polska platforma marketplace, która zmienia oblicze branży OZE. Umożliwia firmom szybką, łatwą i efektywną współpracę w zakresie zakupu i sprzedaży Zielonej Energii poprzez umowy PPA i cPPA.

Wyróżnia ją połączenie wiedzy o rynku z kompetencjami najlepszych specjalistów w Polsce. Dzięki temu tworzymy rozwiązanie, które doskonale dopasowuje cele biznesowe do projektów OZE, wykorzystując potencjał danych, usprawniając procesy i zwiększając wartość posiadanych aktywów. Platforma Rinno Power nie tylko ułatwia proces negocjacji i zawierania umów PPA, ale także przynosi liczne korzyści dla producentów i odbiorców energii z OZE. Znaczne obniżenie kosztów doradczych i transakcyjnych, standaryzacja i przyspieszenie procesu zawierania umów PPA, automatyzacja systemu ofertowania oraz zarządzanie umowami to tylko niektóre z zalet korzystania z platformy. Ponadto, platforma liczyć może na wsparcie doświadczonych specjalistów, co sprawia, że staje się ona nieocenionym narzędziem dla firm w branży OZE. Działa na rzecz transformacji energetycznej, wspierając innowacyjne rozwiązania w dziedzinie fotowoltaiki, energetyki wiatrowej (offshore i onshore), biogazu, wodoru, geotermii i wielu innych. Celem Rinno Power jest przyczynienie się do rozwoju zrównoważonej przyszłości energetyki poprzez ułatwienie i przyspieszenie procesów związanych z zakupem i sprzedażą Zielonej Energii. Rinno Power to nie tylko platforma – to partner dla wszystkich firm zaangażowanych w rozwój OZE, dostarczający innowacyjnych rozwiązań i wsparcia na każdym etapie działalności.

Grupa Polsat Plus (GPP)

Pełne uzasadnienie

Grupa Polsat Plus (GPP) od 2021 roku obok dotychczasowych dwóch filarów działalności: media/kontent oraz telekomunikacja rozwija obszar czystej energii we współpracy z ZE PAK. Inwestuje w odnawialne źródła czystej energii – z biomasy, słońca, wiatru i termicznej obróbki odpadów – oraz buduje pełny łańcuch wartości gospodarki wodorowej.

Do 2026 roku planuje zainwestować 5 mld zł w rozwój OZE i dodatkowe 500 mln zł w projekty związane z zielonym wodorem. Ma aktywną farmę słoneczną w Brudzewie (82,4 MWp) oraz farmy wiatrowe w Miłosławiu (9,6 MW) i Kazimierzu Biskupim (17,5 MW), a szereg kolejnych jest w przygotowaniu, m.in. wiatrowe farmy Człuchów 72,6 MW, Przyrów 50,4 MW, Drzeżewo 138,6 MW oraz słoneczna Przykona ok. 260 MWp. W 2025 roku będzie to 740 MW mocy, w tym projekty farm wiatrowych na lądzie o łącznej mocy blisko 300 MW i słonecznych o docelowej łącznej mocy ponad 340 MW. GPP z ZE PAK buduje również pełny łańcuch wartości gospodarki opartej o zielony wodór. Uruchamiany jest pierwszy elektrolizer o mocy 2,5 MW, który będzie w stanie wyprodukować 1000 kg zielonego wodoru dziennie. Dostawa drugiego od Cummins planowana jest na 2024 rok.GPP stworzyła też prototyp pierwszego polskiego elektrolizera 0,5 MW. Z myślą o magazynowaniu i transporcie wodoru planowane są także zakupy kolejnych wodorowozów. Obecnie w użyciu jest 7 o pojemności 1024 kg i 1 – 371 kg. W Warszawie i Rybniku zostały uruchomione dwie pierwsze ogólnodostępne stacje tankowania wodoru NESO dla aut osobowych i autobusów. Kolejne powstaną we Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku i Gdyni. W Świdniku została uruchomiona fabryka autobusów wodorowych NesoBus, której moce produkcyjne to ponad 100 autobusów/rok. Stworzyli go polscy konstruktorzy i inżynierowie przy współpracy z partnerami z Europy i całego świata, a jego zasięg to ok. 450 km. NesoBus ma już za sobą testy w kilku dużych miastach Polski (m.in. Rybniku, Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Wrocławiu), a jego pierwszymi nabywcami są Rybnik i Gdańsku.

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego

Pełne uzasadnienie

Z inicjatywy Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego (skrót UPEBBI od angielskojęzycznego brzmienia nazwy: Union of Producers and Employers of Biogas and Biomethane Industry) powstają w kraju dwa bioenergetyczne Branżowe Centra Umiejętności i międzynarodowy projekt branżowy.

Pierwsze BCU powstanie w Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu (pow. parczewski, Lubelszczyzna), a drugie w Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie (pow. tczewski, Pomorze). Projekty, w ramach których wykształcone zostaną wykwalifikowane kadry dla sektora biogazu i biometanu otrzymują dofinansowania od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w wysokości każdorazowo około 14 mln zł. Placówki będą prowadziły zajęcia dla uczniów szkół zawodowych oraz nauczycieli i innych osób dorosłych. Będzie to uzupełnienie edukacji – szkolenia i warsztaty odbędą się w czasie pozalekcyjnym. Specjalnie na potrzeby przedsięwzięcia powstają budynki, w których znajdą się miniatury agregatu kogeneracyjnego, w pełni wyposażone sale lekcyjne oraz laboratoria. Pierwsze przedsięwzięcie realizuje trzech partnerów – szkoła podległa MRiRW jako lider oraz UPEBBI jako partner obowiązkowy, a do partnerskiej współpracy wchodzi Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, z ramienia którego w tworzeniu programu kształcenia uczestniczy prof. Alina Kowalczyk-Juśko powszechnie postrzegana jako główny w kraju akademicki autorytet branżowy. Drugie przedsięwzięcie realizuje czterech partnerów – szkoła podległa MRiRW jako lider i UPEBBI jako partner obowiązkowy oraz Orlen SA (czołowy polski koncern multienergetyczny umieszczający w swojej zaktualizowanej strategii wytwarzanie biometanu) i Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego (państwowy instytut badawczy podległy MRiRW) jako partnerzy dodatkowi. Międzynarodowo UPEBBI realizuje w ramach programu Erasmus+ projekt "Kształcenie kadr dla europejskiego sektora biogazu" wespół z Česká bioplynová asociace z Czech oraz Latvijas Biogāzes asociācija z Łotwy.

KATEGORIA 3. Lider Efektywności Energetycznej w Gospodarce*

Volkswagen i Quanta Energy

Pełne uzasadnienie

Volkswagen Poznań podpisał umowę z firmą Quanta Energy na realizację projektu fotowoltaicznego o mocy 13 MW na terenie fabryki we Wrześni, będącego II etapem budowy instalacji fotowoltaicznej na terenie tego zakładu.

Budowa I etapu, z instalacją o mocy 2 MW, zakończyła się w kwietniu 2023 roku. Dla zakładu we Wrześni oznacza to docelowo zwiększenie moc instalacji fotowoltaicznych do 15 MW. To największy tego typu projekt w jednej lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Krajowa Agencja Poszanowania Energii

Pełne uzasadnienie

Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. (KAPE) jest firmą konsultingową działającą w obszarze efektywnego zarządzania energią i działa na rynku od 1994 roku. Oferuje m.in. kompleksowe, niezależne doradztwo w zakresie optymalizacji produkcji i zużycia energii, prowadzi krajowe i międzynarodowe projekty edukacyjne oraz świadczy usługi dla jednostek samorządu terytorialnego, związane z realizacją gospodarki niskoemisyjnej.

KAPE promuje europejskie standardy w zakresie prawidłowego gospodarowania energią oraz wspiera przedstawicieli biznesu we wdrażaniu strategii neutralności klimatycznej. KAPE uczestniczy obecnie w aż 19 projektach unijnych z obszaru efektywności energetycznej, we współpracy z wieloma uznanymi organizacjami z zagranicy. Promuje też przez to Polskę jako kraj otwarty na innowacje i wdrażający je. Jest m.in. jednym z członków konsorcjum wdrażającego projekt Low2HighDH, mający na celu zrewolucjonizowanie systemów ciepłowniczych w całej Europie. Celem projektu jest wsparcie 30 przedsiębiorstw ciepłowniczych na Litwie, w Polsce i na Słowacji, do aktywnego wdrażania technologii wykorzystania ciepła niskotemperaturowego lub odpadowego. Wykorzystując zalety tych źródeł energii, Low2HighDH ma na celu współpracę z kilkunastoma wybranymi przedsiębiorstwami ciepłowniczymi w zakresie wykonania planów inwestycyjnych, umożliwiających spełnienie kryteriów określonych w dyrektywie w sprawie efektywności energetycznej, w 10 letnim horyzoncie.

ModernHatch

Pełne uzasadnienie

Spółka ModernHatch jest w kraju największą i najbardziej nowoczesną wylęgarnią drobiu, opartą wyłącznie na rodzinnym, polskim kapitale właścicielskim i produkującą pisklęta jednodniowe typu brojler. Siedziba firmy oraz zakład wylęgowy zlokalizowane są na terenie województwa opolskiego, w miejscowości Magnuszowice. Spółka, jako pierwsza w Polsce, wprowadziła technologię „troskliwego wylęgu piskląt”, tj. pisklęta zaraz po wykluciu mają dostęp do paszy, wody i światła.

Od początku swojej działalności Spółka ModernHatch skutecznie wdraża najwyższe standardy w zakresie norm środowiskowych, jakościowych oraz w zakresie efektywnej gospodarki energetycznej. Wychodząc naprzeciw działaniom związanym z racjonalnym i efektywnym zużyciem energii elektrycznej Spółka opracowała i zrealizowała projekt pozyskania zielonej energii na potrzeby własnego podmiotu realizując formułę autokonsumpcji, przy zachowaniu zero-eksportu wytworzonej energii do systemu elektroenergetycznego, tj. zużycie energii elektrycznej w miejscu jej wytworzenia (z uwagi na ograniczone możliwości przyłączeniowe spółka zrealizowała na własne potrzeby generację fotowoltaiczną wraz z magazynem energii elektrycznej o mocy odpowiednio 5,1 MWp i 1,5 MW/2,2 MWh). Tym samym uzyskano zdolność pokrycia własnego zapotrzebowania na energię elektryczną na poziomie 50% oraz możliwość zmagazynowania nadwyżki generowanej energii w okresach występującej nadmiernej ekspozycji słonecznej. Zrealizowany projekt zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych można uznać jako pionierski w obszarze lokalnego (podmiotowego) równoważenia zapotrzebowania na energię elektryczną z generacją i magazynowaniem w miejscu jej wytworzenia. Przyjęta przez spółkę ModernHatch formuła działań energetycznych pozwala uznać ją jako podmiot gospodarczy wspierający „odpowiedzialną energochłonność”, a zrealizowaną inwestycję jako sprzyjającą reakcję na w znacznym stopniu wyczerpane, obecne zdolności przyłączeniowe krajowego systemu elektroenergetycznego. Zastosowane rozwiązanie zaspokojenia potrzeb energetycznych stanowi również aplikacyjny przykład do zastosowania przez inne jednostki gospodarcze różnych branż.

Uczelnie Wrocławia i Opola - Międzyuczelniany projekt „Zielona energia”

Pełne uzasadnienie

Damian Mroczyński jako lider międzyuczelnianego projektu „zielona energia”. Uczelnie Wrocławia i Opola wypracowały pilotażowy w skali kraju model transformacji energetycznej funkcjonowania uczelni wyższych. W dniu 10 października 2023 roku podpisano porozumienie przedstawicieli władz rektorskich dolnośląskich i opolskich uczelni publicznych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowej Agencji Poszanowania Energii i Banku Ochrony Środowiska

(https://www.gov.pl/web/nfosigw/uczelnie-w-trosce-o-przyszlosc-naszej-planety2.) W ramach tego nowatorskiego przedsięwzięcia wspólne działania podejmuje 11 uczelni wyższych. Działania zmierzają do ograniczenie emisyjności infrastruktury wszystkich uczelni poprzez budowę̨ systemów wspomagania zasilania obiektów energią z alternatywnych źródeł, modernizację systemów zarzadzania automatycznym sterowaniem budynków (BMS), analiza efektywności energetycznej budynków i dążenie do zmniejszenia poziomu emisji dla budynków oraz infrastruktury badawczej i dydaktycznej. Zbudowane porozumienie, a w ramach niego podjęte i planowane inicjatywy wpisują się w szerszą strategię polityki klimatyczno-energetycznej, odpowiadając na wyzwania, przed którymi stoi dzisiejszy świat, oraz na wymogi wynikające z przynależności Polski do Unii Europejskiej. Inicjatywa ta stanowi przykład nowatorskiej kooperacji unikalnej w skali Europy, która ma potencjał przyniesienia konkretnych rezultatów, niemożliwych do uzyskania przez pojedyncze podmioty działające niezależnie. Uczelnie Wrocławia i Opola tym samym stają się liderem zmian w zakresie eliminacji śladu węglowego, przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i w zakresie ochrony środowiska naturalnego, co musi znaleźć wyraz w bieżącym gospodarowaniu energią, inwestycjach i remontach, podejmowaniu badań i prac eksperckich związanych z ochroną klimatu i środowiska, wsparciem aktywności edukacyjnej w tym obszarze i rozwojem kierunków kształcenia odpowiadających tym potrzebom.

Rinno Power

Pełne uzasadnienie

Rinno Power to platforma wspierająca efektywność energetyczną w przemyśle, budownictwie, transporcie i usługach, dzięki umożliwieniu firmom szybkiej, łatwej i ekonomicznie opłacalnej współpracę w zakresie zakupu i sprzedaży Zielonej Energii poprzez umowy PPA i cPPA.

Dzięki zaawansowanej analityce i współpracy z najlepszymi specjalistami w Polsce, jej rozwiązania doskonale dopasowują cele biznesowe do projektów OZE, usprawniając procesy i zwiększając wartość posiadanych aktywów. Korzystanie z platformy Rinno Power przynosi ogromne korzyści dla producentów i odbiorców energii OZE. Znaczące obniżenie kosztów doradczych i transakcyjnych, standaryzacja i przyspieszenie procesu zawierania umów PPA, automatyzacja systemu ofertowania oraz zarządzanie umowami to tylko niektóre z zalet. Ponadto, wsparcie doświadczonych specjalistów sprawia, że Rinno Power jest nieocenionym partnerem dla firm dążących do zwiększenia efektywności energetycznej. Platforma Rinno Power wspiera transformację energetyczną dostarczając innowacyjne rozwiązania dla firm z sektora o wysokim zużyciu energii. Rinno Power nie tylko ułatwia negocjacje umów PPA, ale także wspiera przedsiębiorstwa w optymalizacji procesów przemysłowych, zmierzających do efektywności energetycznej. Działalność spółki wpisuje się w kategorię firm-liderów w obszarze efektywności energetycznej i jest istotnym czynnikiem przyczyniającym się do zwiększenia efektywności energetycznej w różnych sektorach gospodarki.

KATEGORIA 4. Dostawca Rozwiązań dla Sektora Energii

Asseco

Pełne uzasadnienie

Asseco jest liderem cyfryzacji w Polsce* i jednym z czołowych producentów rozwiązań informatycznych dla krajowego sektora energetycznego. Naszym flagowym rozwiązaniem jest Asseco Utility Management Solutions (AUMS) – zestaw zintegrowanych ze sobą produktów zapewniających kompleksową obsługę obszarów działalności sektora energetycznego począwszy od wytwarzania, przesyłu i dystrybucji aż po sprzedaż produktów oraz usług.

Ponad 60% odbiorców energii elektrycznej w Polsce obsługiwanych jest przez systemy AUMS. Ponadto z naszych produktów korzysta już ponad 200 firm w Europie. W 2023 r. zrealizowaliśmy jedno z największych wdrożeń systemu bilingowego dla sektora energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. We współpracy z PGNiG Obrót Detaliczny uruchomiliśmy Centralny System Bilingowy. W okresie 48 miesięcy zrealizowaliśmy 6 dużych migracji, w ramach których przenieśliśmy kompletne dane ponad 7 mln klientów, 195 mln odczytów i ponad 280 mln faktur. Z kolei w Grupie Tauron dokonaliśmy największej migracji danych w polskim sektorze energetycznym. W ciągu 6 miesięcy do nowego systemu przenieśliśmy 20 TB danych dla 5 mln klientów. Jednocześnie cały proces udało się przeprowadzić w sposób niezauważalny dla 3,5 tys. pracowników obsługi klienta, jak również samych klientów, dla których rocznie realizowanych jest ok. 80 mln transakcji. Asseco jest również częścią bezprecedensowego projektu realizowanego w polskiej energetyce. Wykorzystując rozwiązania chmurowe, przygotowaliśmy i uruchomiliśmy Narzędzie Migracji Danych do CSIRE. Budowa systemu CSIRE wymaga bowiem migracji danych od ok. 300 uczestników rynku energii. Wyzwaniem jest ilość przekazywanych do systemu danych oraz konieczność ujednolicenia sposobu ich zbierania i przetwarzania przez wiele podmiotów działających na polskim rynku. Wdrożone przez nas rozwiązanie wspiera Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ustawowym obowiązku przygotowania i ustrukturyzowania danych do zasilenia CSIRE. *Wg Computerworld TOP200 za 2022

Hitachi

Pełne uzasadnienie

Hitachi zatrudnia w Polsce ponad 6000 pracowników. Specjalizuje się w systemach dla energetyki, rozwiązaniach IT i kolejnictwie. Firma Hitachi aktywnie wspiera rozwój projektów SMR w Polsce i w Europie, a co za tym idzie transformację sektora energetyczniego.

W lutym 2022 roku Hitachi podpisało umowę na strategiczną współpracę z Orlen Synthos Green Energy (OSGE) w obszarze kompleksowych rozwiązań IT dla projektu SMR. Hitachi już wcześniej brało aktywny udział w zielonej transformacji w Polsce poprzez wrożenie pierwszego magazynu energii dla farm wiatrowych w Energa, systemu stabilizacji typu SPS w PSE czy też projektów off-shore.

Transition Technologies – Systems Sp. z o.o.

Pełne uzasadnienie

Nasze innowacyjne rozwiązania są oparte na najnowocześniejszych technologiach, zapewniając użytkownikom wydajne i stabilne środowisko pracy, umożliwiające dostęp do niezbędnych informacji w dowolnym miejscu i czasie. Nasz wielofunkcyjny i wielomodułowy system LUXtrade, wspiera procesy biznesowe w handlu energią elektryczną, gazem, prawami majątkowymi, gwarancjami pochodzenia, uprawnieniami do emisji CO2, zdolnościami przesyłowymi oraz surowcami.

LUXtrade zawiera moduły wspierające procesy biznesowe, skonfigurowane zgodnie z polityką organizacyjną oraz bieżącymi potrzebami i celami klientów. Specjalizujemy się w rozwiązaniach dla elektroenergetyki oferując kompleksowe usługi w zakresie projektowania, budowy, integracji nowych bloków energetycznych z OSP oraz konserwacji systemów telekomunikacyjnych. Realizujemy także wdrożenia i integracje kluczowych systemów, takich jak WIRE, SOWE, LFC, SMPP, PABX, EMS, systemy pomiarowe, SCADA, systemy kontroli eksploatacji. Co nas wyróżnia?

  • Lider na rynku energii. 90% polskich firm energetycznych, korzysta z naszych zaawansowanych systemów klasy CTRM.
  • Wielomodułowy System LUXtrade klasy CTRM. Obsługa wszystkich procesów obrotu energią, w celu zapewnienia pełnej kontroli.
  • Rozwiązania w chmurze. Dostęp do danych w każdym miejscu i czasie.
  • Moduły WIRE i SOWE. Komunikacja z OSP na najwyższym poziomie.
  • System Energy Link. Wirtualna elektrownia w zasięgu ręki.
  • Przyłączanie nowych jednostek wytwórczych. Kompleksowe usługi przyłączania do sieci.
  • Cyberbezpieczeństwo. Zapewniamy rozwiązania i usługi cyberbezpieczeństwa dla instalacji krytycznych.
  • Zeroemisyjna firma IT. Jesteśmy pierwszą zeroemisyjną firmą IT w energetyce i działamy z myślą o ochronie środowiska.

KATEGORIA 5. Innowacja Roku w Energetyce*

Największa migracja danych w polskim sektorze energetycznym w grupie TAURON

Pełne uzasadnienie

Grupa TAURON we współpracy z Asseco Poland S.A. dokonała największej migracji danych w polskim sektorze energetycznym. Celem projektu była centralizacja systemów bilingowych i stworzenie elastycznego systemu, który powstał w oparciu rozwiązanie – AUMS Biling.

W ciągu 6 miesięcy do nowego systemu przeniesiono 20 TB danych dla ponad 5 milionów klientów. Jednocześnie cały proces został przeprowadzony w sposób niezauważalny dla pracowników obsługi klienta, jak również samych klientów. W Grupie TAURON 3,5 tys. pracowników obsługuje w systemie bilingowym rocznie około 80 milionów transakcji. Wykorzystują oni do tego około 450 funkcjonalności systemowych. Skala, złożoność i dynamika zmian wymagały zastosowania innowacyjnych rozwiązań i zaangażowania dużego zespołu specjalistów – po stronie Grupy TAURON 533 pracowników, zaś po stronie Asseco – 48. Przebieg projektu: Aby zapewnić ciągłość działania w trakcie migracji, dokonano modyfikacji 52 procesów biznesowych oraz wdrożono 71 procedur obsługowych na czas niedostępności systemu bilingowego z utrzymaniem obsługi we wszystkich kanałach kontaktu. Migracja objęła 2,5 mln aktywnych punktów poboru energii w każdej transzy, co stanowiło największą jednoczesną migrację w polskiej elektroenergetyce. Przeprowadzono 5 tygodni testowej migracji oraz zrealizowano 16 przebiegów testowych i optymalizacji, weryfikując 450 scenariuszy testowych. Te działania zapewniły wysoką jakość i efektywność migracji. W sumie projekt obejmował 9 transz rozwojowych, które sukcesywnie wzbogacały system o funkcjonalności niezbędne do obsługi masowego klienta. Kluczowe korzyści: · Ujednolicenie procesów obsługowych dla klientów i pracowników · Ograniczenie kosztów związanych z wdrażaniem zmian systemowych (biznesowych i prawnych) · Redukcja kosztów utrzymania systemu, zarówno w zakresie infrastruktury jak i wdrożenia.

Wdrożenie Centralnego Systemu Bilingowego w PGNiG Obrót Detaliczny

Pełne uzasadnienie

PGNiG Obrót Detaliczny wspólnie z Asseco wdrożyło Centralny System Bilingowy. Rozwiązanie powstało w oparciu o flagowe rozwiązanie Asseco – AUMS Biling. Centralny System Bilingowy to jeden z największych tego typu projektów zrealizowanych dla sektora energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wcześniej w PGNiG Obrót Detaliczny działało 6 różnych systemów billingowych oraz prawie 100 baz danych. W okresie 48 miesięcy zrealizowano 6 dużych migracji, w ramach których przeniesiono kompletne dane ponad 7 milionów klientów, 195 milionów odczytów oraz ponad 280 milionów faktur. Zrealizowano także ponad 4,5 tysiąca testów. Ponadto w trakcie budowy nowego systemu rozliczenia z klientami były cały czas realizowane. W projekt zaangażowanych było w sumie 200 ekspertów z PGNiG Obrót Detaliczny oraz Asseco. Centralny System Bilingowy zapewnia pełną obsługę rozliczeń gazowych i energii elektrycznej. Jest zintegorwany z wewnętrznymi systemami PGNiG Obrót Detaliczny (systemem CRM, korespondencji masowej, finansowo-księgowym) oraz z systemem Polskiej Spółki Gazownictwa. Powstał system, który w porównaniu do tego typu rozwiązań działających dzisiaj w Polsce, jest do kilkunastu razy bardziej wydajny w szczególności w obszarze automatyzacji procesów masowych. Jest to rozwiązanie skalowalne mogące obsługiwać nowe wyzwania biznesowe. Zastosowane w nim technologie są jednymi z najnowocześniejszych dostępnych na rynku. Wdrożenie Centralnego Systemu Bilingowego ujednoliciło i przyspieszyło procesy obsługi klientów. Ponadto zwiększyło produktywność i wydajność organizacji oraz zredukowało koszty operacyjne ponoszone przez PGNiG Obrót Detaliczny.

Narzędzie Migracji Danych do Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) w PSE

Pełne uzasadnienie

Od czerwca 2022 roku do kwietnia 2023 Asseco Poland przygotowało i uruchomiło dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) Narzędzie Migracji Danych do Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE). Rozwiązanie wspiera PSE jako Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE) w ustawowym obowiązku przygotowania i ustrukturyzowania danych do zasilenia systemu CSIRE.

Budowa systemu CSIRE wymaga migracji danych od ok. 300 uczestników rynku energii – uczestników migracji. Jest to bezprecedensowe wydarzenie w polskiej energetyce. Wyzwaniem jest zarówno ilość przekazywanych do systemu danych, jak i konieczność ujednolicenia sposobu ich zbierania i przetwarzania przez wiele podmiotów działających na polskim rynku. Asseco stworzyło specjalistyczne oprogramowanie wykorzystując chmurę Amazon Web Services (AWS). Wdrożono technologie, które zapewniają bardzo wysoką wydajność przetwarzania (co jest kluczowe przy tak dużym projekcie) oraz skalowalność i elastyczność rozwiązania – sprawną obsługę dużych ilości danych oraz oszczędność zasobów w okresach, kiedy potrzeby biznesowe są minimalne. Narzędzie jest zgodne z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi ochrony danych (RODO) i zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki wykorzystaniu protokołu autoryzacji OpenID Connect oraz zaprojektowaniu całej architektury zgodnie z zasadą minimalnych uprawnień. Uczestnicy migracji mogą poprzez aplikację webową dostarczać dane w trybie online, 24 godziny na dobę. Następnie są one przetwarzane w ustalonym trybie wsadowym i przekazywane do CSIRE. Rozwiązanie umożliwia OIRE realizację działań przygotowawczo-testowych oraz pozwoli zasilić CSIRE danymi przed jego uruchomieniem. Uczestnicy migracji mogą importować dane o swoich punktach poboru, sprawdzać wyniki kontroli jakości tych danych, weryfikować statystyki i zgłaszać zagadnienia serwisowe.

System Magazynowania i Zarządzania Energią Elektryczną FEM 4-2-20 - WB Electronics, 4en S.A.

Pełne uzasadnienie

System Magazynowania i Zarządzania Energią Elektryczną FEM 4-2-20 - 4en, producent bateryjnych magazynów energii elektrycznej opracował system bateryjny FEM 4-2-20 mający zastosowanie w aplikacjach przemysłowych energetyki zawodowej wsparciu OZE oraz przedsiębiorstw chłonnych energetycznie.

Produkt jest odpowiedzią na narastające wyzwania w systemach generacji, przesyłu i zarządzania energią elektryczną przedsiębiorstw i kraju podnosząc stopień bezpieczeństwa energetycznego. Opracowany system przyczynia się do optymalnego wykorzystania energii pochodzącej z niestabilnych źródeł OZE poprzez umożliwienie zarządzania profilem generowanej energii elektrycznej.

Oprogramowanie Lumada Enterprise Asset Management - Hitachi

Pełne uzasadnienie

Hitachi Lumada Asset Management. Dzięki ponad 40-letniemu doświadczeniu w branży Hitachi udostępnia najlepsze praktyki w codziennym zarządzaniu i zarządzaniu cyklem życia aktywów, pracy, logistyki, finansów i zasobów ludzkich. Umożliwiamy ludziom szybsze reagowanie i podejmowanie lepszych decyzji, które bezpośrednio wpływają na wyniki finansowe.

Łącząc sprawdzone praktyki zarządzania aktywami przedsiębiorstwa (EAM) w różnych sektorach, w tym w usługach użyteczności publicznej, górnictwie czy sektorze energetycznym. Oprogramowanie Lumada EAM umożliwia najwyższą wydajność operacyjną i ciągłe doskonalenie procesów zgodnie z zaleceniami ISO 55000. W przeciwieństwie do tradycyjnego oprogramowania ERP, zasoby stanowią serce rozwiązania Lumada EAM. Zbudowany specjalnie do obsługi pełnego cyklu życia złożonych, krytycznych i kosztownych zasobów, system Lumada EAM obejmuje pełną funkcjonalność przedsiębiorstwa w zakresie zarządzania aktywami i ich konserwacji, planowania i realizacji, planowania pracy, planowania łańcucha dostaw i materiałów, finansów wielu podmiotów i zarządzania ludźmi. Oprogramowanie EAM Hitachi jest również powszechnie stosowane przez elektrownie nuklearne na całym świecie (97% rynku).

Stos stałotlenkowych ogniw elektrochemicznych opracowany przez Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy (IEN-PIB)

Pełne uzasadnienie

Stos stałotlenkowych ogniw elektrochemicznych, jest urządzeniem, które może pracować jako generator energii elektrycznej i ciepła tj. pracować w trybie ogniwa paliwowego SOFC (Solid Oxide Fuel Cell) lub w trybie elektrolizera jako generator wodoru SOE (Solid Oxide Electrolyzer). Dodatkowo, opracowane rozwiązanie może być eksploatowane w trybie odwracalnym rSOC (reversible Solid Oxide Cell) – stos może być przełączany pomiędzy trybami SOFC-SOE oraz SOE-SOFC, co pozwala na jego wykorzystanie jako magazynu energii.

Ogniwa SOC postrzegane są jako jedna z najbardziej obiecujących technologii wodorowych umożliwiających wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła oraz produkcji zeroemisyjnego wodoru. Wyróżnikami opracowanej technologii jest modularność i łatwa skalowalność – moc wzrasta wraz z liczbą połączonych ze sobą stosów SOC, co znacząco zwiększa potencjał wdrożeniowy technologii. Sprawność stosów SOC, zarówno w trybie ogniwa paliwowego, jak i elektrolizera jest znacząco wyższa w porównaniu do analogicznych, niskotemperaturowych rozwiązań. Ponadto, stos SOC może zostać zintegrowany cieplnie i procesowo z instalacjami przemysłowymi (np. energetycznymi) podwyższając całkowitą ich efektywność. Rozwiązanie zostało w roku 2023 wielokrotnie wdrożone, z uwzględnieniem każdego z możliwych trybów pracy: 1. w instalacjach mikro kogeneracji energii elektrycznej i ciepła (PGNiG, ORLEN), 2. w układach magazynowania energii (ENERGA, obecnie ORLEN), oraz 3. w układach wytwarzania wodoru (LOTOS, obecnie ORLEN). Wymienione powyżej wdrożenia technologii są osiągnięciem kamieni milowych zdefiniowanych w Polskiej Strategii Wodorowej. Urządzenie posiada unikatową, chronioną kilkunastoma patentami konstrukcję, do wytworzenia której zastosowano innowacyjne, bezodpadowe i nisko kosztowe techniki wtrysku wysokociśnieniowego ceramiki oraz druku 3D. Dzięki temu, stos opracowany przez Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy (IEN-PIB) stanowi konkurencję dla zagranicznych technologii.

Projekt “Second Life" TAURON

Pełne uzasadnienie

Projekt “Second Life (drugie życie baterii)” zrealizowany przez TAURON to przykład działań wpisujących się w strategię firmy pod nazwą: Zielony Zwrot TAURONA. – Bateryjny magazyn Second life jest pierwszym w Polsce przemysłowym magazynem wykorzystującym używane pakiety bateryjne pochodzące z pojazdów elektrycznych.

Jest bezpośrednio przyłączony do sieci elektroenergetycznej i zbudowany z czterech modułów.

  • Projekt ten stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonej energetyki, wykorzystując potencjał używanych baterii do stworzenia nowych rozwiązań.
  • TAURON uruchomił pierwszy w Polsce bateryjny magazyn energii, który powstał na bazie używanych baterii z autobusów elektrycznych. Magazyn o mocy 150 kW oraz pojemności 150 kWh znajduje się w Jaworznie i współpracuje z siecią elektroenergetyczną.
  • Drugie życie baterii: Baterie w autobusach elektrycznych, w wyniku ich eksploatacji, tracą część swojej pojemności. Akumulatory o pojemności poniżej 80 procent, które nie są już użyteczne w autobusach, mogą stać się doskonałym elementem stacjonarnego magazynu energii elektrycznej. Dzięki temu drugie życie baterii jest wydłużeniem ich okresu użyteczności o co najmniej 8 lat.
  • W Polsce rośnie liczba użytkowanych autobusów elektrycznych. Standardowy okres użytkowania modułów bateryjnych w autobusie elektrycznym wynosi od 8 do 10 lat. Dzięki zastosowaniu używanych baterii w magazynie stacjonarnym, cykl ich życia może zostać wydłużony nawet o 8 lat – zamiast trafiać do utylizacji, baterie znajdą nowe zastosowanie.

Platforma marketplace - Rinno Power

Pełne uzasadnienie

Rinno Power to nie tylko platforma, to symbol innowacyjności w sektorze energii. Ta polska platforma marketplace ułatwiająca zawieranie umów PPA i cPPA stawia nowe standardy we współpracy między sektorem IT a branżą energetyczną. Dzięki zaawansowanej analityce i współpracy z najlepszymi specjalistami w Polsce, rozwiązania to doskonale dopasowują cele biznesowe do projektów OZE, usprawniając procesy i zwiększając wartość posiadanych aktywów.

Korzystanie z platformy Rinno Power przynosi liczne korzyści dla wytwórców i odbiorców energii OZE, w tym znaczne obniżenie kosztów doradczych i transakcyjnych, standaryzację i przyspieszenie procesu zawierania umów PPA, oraz automatyzację systemu ofertowania i zarządzania umowami. Platforma jest nie tylko narzędziem, ale także partnerem dla firm z sektora energetycznego i jego otoczenia, wspierającym rozwój technologii w branży. Platforma Rinno Power wspiera transformację energetyczną, dostarczając innowacyjne rozwiązania dla firm z sektora o wysokim zużyciu energii. Zastosowane rozwiązania stanowią istotny czynnik przyczyniający się do zwiększenia efektywności energetycznej i rozwoju nowych technologii w branży. Rinno Power to nie tylko narzędzie do handlu energią, to partner dla firm z branży energetycznej i nie tylko, które pragną dostosować się do rewolucyjnych zmian w sektorze energetycznym poprzez innowacyjne rozwiązania.

PPA+: Polenergia Sprzedaż sp. z o.o.

Pełne uzasadnienie

PPA+ to rewolucja w modelach dostaw zielonej energii. Od teraz każdy klient biznesowy, niezależnie do wielkości swojej konsumpcji może zakontraktować dowolnej wielkości kontrakt na energię OZE o dowolnym profilu generacji. Usługa pozwala dostarczyć i zbilansować taką energię w dowolnej ilości punktów poboru klienta.

Umowa na dostawy energii elektrycznej PPA+ pełni rolę uzupełniającą do długoterminowej umowy na zakup energii elektrycznej cPPA. Stanowią one łącznie nowoczesny produkt energetyczny oparty o zieloną energię, który Polenergia oferuje swoim Klientom. PPA+ to innowacyjny, strukturyzowany produkt współistniejący z cPPA, w ramach którego Polenergia zapewnia zbilansowanie handlowe pełnych dostaw fizycznych energii elektrycznej do Klienta, aby w pełni zaspokoić jego potrzeby konsumpcyjnie. Usługa polega na kompleksowym uzupełnianiu niedoborów i kompensacji nadwyżek, jakie mogą wystąpić przy dostawie wolumenu energii odnawialnej, pokrywając w ten sposób 100% zapotrzebowania na energię elektryczną Klienta. Szczegóły produktu PPA+:

  • Klient ma możliwość dopasowania udziału procentowego produkcji z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) ustalonego w ramach cPPA do indywidualnych potrzeb;
  • Klient ma możliwość rozliczenia nadwyżek oraz niedoborów energii elektrycznej po cenach notowań Fixingu I Rynku Dnia Następnego (RDN) na Towarowej Giełdzie Energii (TGE);
  • Klient ma możliwość rozliczenia odchyłek prognozy od rzeczywistej konsumpcji energii elektrycznej po cenach Rynku Bilansującego (RB);
  • Klient ma możliwość zakupu Gwarancji Pochodzenia (GP) maksymalnie do wielkości rzeczywistego wolumenu odbioru.

KATEGORIA 6. Lider Transformacji Energetycznej*

ORLEN Synthos Green Energy

Pełne uzasadnienie

ORLEN Synthos Green Energy to spółka powołana przez ORLEN S.A. i Synthos Green Energy S.A. Spółka planuje odegrać wiodącą rolę we wdrażaniu modułowych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce, przyczyniając się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu.

Misją OSGE jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300, które staną się ważną częścią miksu energetycznego kraju, zapewniając gospodarstwom domowym i przemysłowi stabilną energię elektryczną o zerowej emisji dwutlenku węgla. Firma działa na rzecz zielonej transformacji energetycznej w Polsce i krajach regionu oraz posiada strategiczne partnerstwo z GE Hitachi Nuclear Energy i Hitachi Europe.

Ciepłownia Przyszłości

Pełne uzasadnienie

Na początku listopada 2023 r. w Lidzbarku Warmińskim została uruchomiona Ciepłownia Przyszłości – demonstrator technologii, który ma w praktyce pokazać, jak może wyglądać w przyszłości nowoczesne i zdekarbonizowane ciepłownictwo.

Realizacja projektu Euros Energy oraz NCBiR zajęła półtora roku i kosztowała 38 mln zł. Zastosowano w nim cały szereg technologii, które mają duży potencjał wykorzystania w tym sektorze, w tym m.in.: pompy ciepła, trójstopniowy system magazynowania ciepła złożony m.in. z sezonowych magazynów ciepła typu PTES i BTES, hybrydowe kolektory słoneczne i innowacyjny system zarządzania. Głównym celem projektu „Ciepłownia przyszłości” było opracowanie i demonstracja innowacyjnej technologii uniwersalnego systemu wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii do celów grzewczych Ciepłownia Przyszłości maksymalnie wykorzystuje lokalnie dostępne odnawialne źródła energii. Zapewnia niemal całkowitą dekarbonizację i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Instalacja zapewnia 90% OZE w bilansie i temperaturę zasilania na poziomie 80⁰C, spełniając z nawiązką wymagania stawiane współcześnie modernizowanym systemom ciepłowniczym. W technologii Ciepłowni Przyszłości wydajne rewersyjne pompy ciepła zintegrowano z trzema dolnymi źródłami: z powietrznymi wymiennikami ciepła, z niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz z wysokotemperaturowym magazynem wodnym. System zasilany jest energią elektryczną produkowaną bezpośrednio na miejscu z hybrydowych kolektorów słonecznych PVT oraz z pobliskiej instalacji fotowoltaicznej PV. W zimowe noce system wspierany jest energią elektryczną dostarczaną z Krajowej Sieci Elektroenergetycznej, w tym energią elektryczną zakupioną z gwarancją pochodzenia z odnawialnych źródeł energii w ramach kontraktów typu PPA. Dzięki zastosowanemu bezemisyjnemu magazynowaniu ciepła z lata na zimę uzyskano sumaryczną wartość współczynnika SCOP dla systemu pomp ciepła na poziomie 3,5. Wartość SCOP na tym poziomie gwarantuje, że minimum 70% ciepła pochodzi ze źródeł odnawialnych, nawet gdyby całość energii elektrycznej była wyprodukowana z węgla. W rzeczywistości większość część wymaganej energii elektryczna jest generowana lokalnie z modułów PV i PVT. Ciepłownia Przyszłości - Ciepłownia Przyszłości (cieplowniaprzyszlosci.pl)

Grupa TAURON

Pełne uzasadnienie

eLicznik – narzędzie dla klientów indywidualnych, klastrów i spółdzielni energetycznych Grupa TAURON z końcem 2023 r. w ramach projektu PROKLASTER wdrożył nowe funkcjonalności do serwisu eLicznik, które ułatwiają współpracę z klientami, klastrami i spółdzielniami energetycznymi.

W ramach tego projektu spółka przeprowadziła badanie potrzeb klastrów w zakresie udostępniania im danych pomiarowych z liczników zdalnego odczytu (LZO). Na tej podstawie wdrożono nowe funkcje w serwisie eLicznik, ułatwiające koordynatorom klastrów oraz administratorom innych społeczności energetycznych pozyskiwanie takich danych. Koordynator klastra lub administrator spółdzielni wnioskuje poprzez serwis eLicznik o nadanie praw dostępu do danych do poszczególnych członków klastra lub spółdzielni energetycznej, a oni, po otrzymaniu takiego elektronicznego wniosku, sami nadają mu prawo dostępu do danych. Serwis umożliwia odwzorowanie klastra, spółdzielni lub ich części poprzez tworzenie tzw. punktów wirtualnych, analitykę danych oraz korzystanie z nowych raportów. Funkcjonalności te są one dostępne dla wszystkich, którzy są zainteresowani współdzieleniem danych i posiadają LZO Wszyscy klienci posiadający LZO mają możliwość: – analizy zużycia energii w okresie dziennym, miesięcznym i rocznym, – porównania zużycia w różnych okresach i zestawienie ich ze swoim zużyciem średnim, – ustalenia celu, w zakresie poboru energii i powiadomienia o jego przekroczeniu – pobrania danych pomiarowych licznika w formie raportów. – śledzenie ilości energii wprowadzonej do sieci oraz analizę ilość energii zbilansowanej godzinowo (prosumenci). Każdego miesiąca aplikacja pobierana jest z Google Play i AppStore ponad razy. Możliwy jest także dostęp przez przeglądarkę. W styczniu br. odnotowano ruch w aplikacji na poziomie prawie 2 mln sesji. W korzystaniu z nowych narzędzi serwisu eLicznik https://amiplus.tauron-dystrybucja.pl/elicznik pomaga film instruktażowy https://www.youtube.com/watch?v=NoKSCe4I3xE

Reo.pl Sp. z o.o.

Pełne uzasadnienie

Reo.pl to pierwsza w Polsce platforma handlu w stu procentach zieloną energią dla biznesu, która na rynku debiutowała w I połowie 2022 r. Na Reo.pl spotykają się bezpośrednio wytwórcy energii z jej odbiorcami. Serwis dedykowany jest klientom biznesowym, zarówno z sektora MŚP, jak i dużym przedsiębiorstwom.

Transakcje na platformie odbywają się bez pośredników – decyzje o tym, z jakiego źródła kupić, od kogo, ile czy też komu sprzedać energię – podejmują sami użytkownicy. Dodatkowo, na Reo.pl korzystający z narzędzia mają wsparcie operatora platformy, który bierze na siebie obowiązki formalne i organizacyjne wiążące się z obrotem energią elektryczną.
Na platformie wdrażane są innowacyjne i unikalne modele sprzedażowe, np. Grupy Biznesowe Reo.pl, oferowane są elastyczne rodzaje umów czy długoterminowe kontrakty PPA. Te szyte na miarę rozwiązania to wyjście naprzeciw potrzebom współczesnego biznesu, który oczekuje rozwiązań dających możliwość optymalizacji finansowych, a przy tym rozwiązań wzmacniających nowoczesny wizerunek firmy działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju, zgodnie ze standardami ESG.
Na platformie istnieje możliwość wystawienia ofert kupna/sprzedaży energii z różnego typu źródeł odnawialnych: fotowoltaiki, energii wiatrowej, energii wodnej czy z biomasy. Reo.pl Sp. z o.o. należy do grupy kapitałowej, w skład której wchodzą spółki z Polskiej Grupy Biogazowej, lidera w produkcji energii odnawialnej z biogazu w Polsce oraz Grupy Enerco, produkującej zieloną energię z wiatru. Spółka posiada koncesję na obrót energią elektryczną. Na rynku działa od 2007 roku.

A-RES

Pełne uzasadnienie

Firma A-RES jest godna uznania za jej zdolność kierowania i przyspieszania procesu transformacji energetycznej w Polsce. Jako pierwszy wyspecjalizowany butik doradztwa finansowego i transakcyjnego dla sektora Odnawialnych Źródeł Energii w kraju, A-RES odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu Energetyki Odnawialnej i Infrastruktury.

Firma ta cechuje się dogłębnym zrozumieniem sektora OZE, co pozwala jej oferować usługi najwyższej jakości. A-RES nawiązała liczne relacje w branży, co umożliwia jej efektywną współpracę z wytwórcami energii, kancelariami prawnymi, doradcami i innymi podmiotami. Zakres działania obejmuje pozyskiwanie finansowania, wsparcie przy poszukiwaniu projektów OZE, pozyskiwanie inwestorów, analizy finansowe, doradztwo w zakresie umów PPA oraz wsparcie startupów cleantech/energytech. Działania A-RES przyczyniają się do promowania zrównoważonych praktyk i inwestycji w odnawialne źródła energii oraz innowacje w energetyce, co jest kluczowe dla transformacji energetycznej w Polsce. Dlatego zasługują na wyróżnienie za swój wkład w rozwój branży energetycznej i przyspieszanie procesu adaptacji do zmieniającego się krajobrazu energetycznego.

Grupa ZE PAK SA

Pełne uzasadnienie

Grupa ZE PAK SA jest jednym z kluczowych producentów energii na polskim rynku stanowiącym ważny element systemu energetycznego kraju. Pod względem wielkości zainstalowanej mocy oraz produkcji energii elektrycznej Grupa ZE PAK SA jest największą prywatną grupą energetyczną w Polsce, składającą się z pionowo zintegrowanych podmiotów działających w obszarze wydobycia węgla brunatnego, wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł oraz obrotu energią.

Obecnie Grupa ZE PAK SA realizuje strategię zielonej transformacji, która ma na celu stopniową, ale też dość szybką dekarbonizację modelu biznesowego, w tym modelu wytwarzania energii, zakłada uruchamianie nowych źródeł wytwarzania, opierających się o OZE, przy jednoczesnym wygaszaniu wydobycia węgla brunatnego i produkcji energii w oparciu o to paliwo. Strategia zielonej transformacji Grupy ZE PAK SA zakłada zwrot w stronę niskoemisyjnych i neutralnych emisyjnie źródeł energii elektrycznej, a także, w ramach struktury PAK-PCE gdzie Grupa ZE PAK SA jest mniejszościowym udziałowcem, wytwarzania i wykorzystania „zielonego” wodoru. Inwestycjom w nowe, przyjazne środowisku aktywa wytwórcze towarzyszy wygaszanie produkcji energii w oparciu o węgiel brunatny. Rozpoczęło się ono jeszcze przed formalnym przyjęciem dokumentu strategii. W ostatnich latach wyłączono Elektrownię Adamów, Elektrownię Pątnów I (blok „3”, „4” i „6”). Natomiast bloki w Elektrowni Konin przystosowano do spalania biomasy. Ponadto Grupa planuje wycofanie pozostałych bloków węglowych z eksploatacji – ogłosiła całkowite odejście od węgla najpóźniej do 2030 roku. Jednakże dzięki realizacji projektów CCGT & PV ostatni blok węglowy może zostać zamknięty już w 2027 r. Największą realizowaną obecnie inwestycją Grupy ZE PAK SA jest budowa niskoemisyjnego bloku parowo-gazowego na terenie byłej elektrowni Adamów, który ma być oddany do użytkowania w 2027 r. Takie działanie Grupy ZE PAK SA przyczyni się wydatnie do neutralności klimatycznej Wielkopolski.

IKEA (INGKA Group)

Pełne uzasadnienie

Od 2009 roku Grupa Ingka zainwestowała 2,9 mld euro w projekty OZE związane z energetyką wiatrową i słoneczną, dzięki czemu firma wytwarza na całym świecie więcej energii odnawialnej niż jej zużywa.

„W Polsce posiadamy obecnie 80 turbin na 6 farmach wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. W roku finansowym 2021 wyprodukowały one 394 GWh energii, czyli więcej, niż zużywamy w naszej działalności IKEA w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych” – mówi Marina Dubakina, Prezeska i Dyrektorka Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Retail w Polsce. Grupa opublikowała raport za rok 2023 na temat zrównoważonego rozwoju i pokazuje, że spółka osiągnęła bardzo dobre wyniki. W raporcie możemy przeczytać między innymi:

  • Nasz całkowity ślad klimatyczny zmniejszył się o 24,3% w porównaniu z rokiem obrotowym 2016 i o 12,7% w porównaniu z rokiem obrotowym 2022.
  • Nasz ślad klimatyczny zmniejszył się o 53,2% w porównaniu z rokiem obrotowym 2016 i o 23,1% w porównaniu z rokiem obrotowym 22.
  • Nasze ramię inwestycyjne Ingka Investments nadal intensywnie inwestuje w energię odnawialną, aby przyspieszyć przejście do zerowego zużycia energii nie tylko.
Pełny raport na stronie:
https://www.ingka.com/static/ingka-group-annual-summary-and-sustainability-report-fy23.pdf

KATEGORIA 7. Lider Młodego Pokolenia w Energetyce

Michał Hetmański, Prezes Fundacji Instrat

Michał Hetmański to współzałożyciel i Prezes Fundacji Instrat, która jest think tankiem z misją wspierania debaty i polityk publicznych otwartymi danymi i badaniami, działającym na rzecz sprawiedliwej, zielonej i cyfrowej gospodarki. Przez ostatnie lata Instrat skutecznie wpływał na kształt debaty publicznej i rozstrzygnięcia podejmowane przez decydentów.

Jakub Kupecki, Dyrektor Instytutu Energetyki

Pełne uzasadnienie

Jakub Kupecki kieruje Instytutem Energetyki – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Centrum Technologii Wodorowych (IEN-PIB), którego jest twórcą. Jest liderem obszaru technologii wodorowych, odpowiadając za szereg działań o strategicznym charakterze. Poza uczestnictwem w rozwoju technologii elektrolizerów i ogniw paliwowych (kilkanaście wdrożeń w energetyce i przemyśle, liczne patenty i udzielone licencje na IPR), jest moderatorem i katalizatorem działań w obszarze technologii wodorowych.

Kierował interdyscyplinarnymi zespołami eksperckimi, które definiowały założenia do Polskiej Strategii Wodorowej, oraz koordynuje prace zespołów odpowiedzialnych za realizację jej celów. W swojej działalności badawczo-rozwojowej odważnie podejmuje nowe wyzwania i wraz z zespołem przyczynia się do budowania marki Polski w obszarze technologii wodorowych. Jest postacią aktywną na arenie międzynarodowej, wyznaczającą nowe trendy oraz budującą trwałe relacje polskiego środowiska z najlepszymi jednostkami naukowymi i badawczymi na świecie. Kierowane przez Kandydata zespoły badawcze z powodzeniem realizują międzynarodowe i krajowe projekty oraz wspierają przemysł w transformacji energetycznej. Instalacje, w których tworzeniu uczestniczył Jakub Kupecki działają w koncernach energetycznych i na obiektach rafineryjnych. Licznie publikuje w najlepszych czasopismach, tworzy materiały popularno-naukowe i aktywnie działa na rzecz transformacji energetycznej w social mediach, jest głosem krajowego środowiska na wielu międzynarodowych konferencjach, uczestniczy w panelach najważniejszych wydarzeń branżowych a jako aktywny uczestnik dyskusji i debat buduje porozumienie ponad podziałami. W roku 2023, w wieku 38 lat, decyzją Prezydenta RP Jakub Kupecki otrzymał tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznym. Pozycjonuje to Kandydata jako jednego z najmłodszych w Polsce profesorów tytularnych w obszarze energetyki.

Aleksander Tretyn, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Z energią o prawie”

Pełne uzasadnienie

Aleksander Tretyn, prawnik, założyciel i Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Z energią o prawie”. Jego celem jest edukacja i szerzenie wiedzy na temat sektora energetycznego zarówno w aspekcie społecznym, jak i biznesowym.

Swoje zainteresowanie w zakresie energetyki rozwija już od rozpoczęcia studiów. Mimo młodego wieku zorganizował ogólnopolską konferencję naukową, wiele webinarów i debat online, a także tworzy cykliczne wydarzenie, jakim jest Kongres Energetyki Przyszłości. Prowadził również wykłady w ramach warsztatów z prawa energetycznego. Uczestniczył w pracach nad komentarzem do PEP2040 oraz analizuje i komentuje w mediach bieżące wydarzenia w sektorze energetycznym. Aleksander jest również pomysłodawcą i współzałożycielem studiów podyplomowych „Strategie transformacji energetycznej”, które od listopada 2024 roku będą odbywały się na WPiA UMK w Toruniu. Swoją pasję do sektora energetycznego, a także zapał w misji szerzenia wiedzy na temat sektora energetycznego przekuwa w kolejne inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie ZEOP, takie jak podcasty, których jest prowadzącym, czy też kampanie społeczne dotyczące zwiększania świadomości na temat funkcjonowania sektora energetycznego. Swoim zamiłowaniem do rozwoju w obszarze energetyki Aleksander zachęca również inne młode osoby do współdziałania w stowarzyszeniu i zwiększania wiedzy na temat energetyki niskoemisyjnej, poprzez tworzenie przestrzeni do rozwoju swoich rówieśników, a także odbiorców inicjatyw Stowarzyszenia. Dzięki temu młode pokolenie ma możliwość realnego udziału w tworzeniu przyszłości sektora energetycznego. Aleksander Tretyn mimo młodego wieku posiada już spore doświadczenie, a także sukcesy i osiągnięcia. Dzięki swojemu zapałowi do działania bez wątpienia stanowi głos młodego pokolenia w branży energetycznej.

Artur Wronkowski, Partner Zarządzający A-RES

Pełne uzasadnienie

Artur to nie tylko doświadczony doradca finansowy, ale również przedsiębiorczy lider, który od lat wspiera rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. Artur przyczynił się do realizacji kilkudziesięciu transakcji M&A oraz pozyskania finansowania bankowego dla projektów OZE o łącznej mocy ponad 1 GW.

Artur odnosił sukcesy także w projektach związanych z infrastrukturą, nieruchomościami, przemysłem oraz nowymi technologiami, obecnie jako Partner Zarządzający A-RES, pionierskiego butiku doradztwa finansowego specjalizującego się w Energetyce Odnawialnej i Infrastrukturze. Jego wszechstronność i profesjonalizm są widoczne także w wykształceniu oraz zaangażowaniu społecznym. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunkach Finanse i Rachunkowość oraz Zarządzanie. Artur stale poszerza swoją wiedzę i umiejętności. Ukończył również studia podyplomowe "Funkcjonowanie Rynków Energii" w Szkole Głównej Handlowej, co podkreśla jego zaangażowanie w dalszy rozwój w tej dziedzinie. Jego aktywność nie ogranicza się jedynie do sfery zawodowej. Artur jest także aktywnym uczestnikiem eventów branżowych oraz inwestorem giełdowym od 2015 roku. Ponadto, chętnie wspiera startupy, zwłaszcza te z obszaru EnergyTech / CleanTech / GreenTech, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój nowych technologii wspierających zrównoważoną przyszłość energetyki. Wnioski, jakie możemy wyciągnąć z osiągnięć Artura, są jednoznaczne. Jego pasja, wiedza i zaangażowanie sprawiają, że jest on nie tylko godnym kandydatem do nagrody honorującej młode talenty i liderów w dziedzinie energetyki, ale także inspirującym wzorem dla innych, którzy pragną przyczynić się do budowy zrównoważonej przyszłości energetycznej.

Adam Kościelniak, Współzałożyciel A-RES

Pełne uzasadnienie

Adam Kościelniak jest wybitnym liderem w dziedzinie energetyki odnawialnej, który zasługuje na uznanie za swoją pasję, zaangażowanie i znaczący wkład w rozwijanie zrównoważonej przyszłości energetyki. Jego wieloletnie doświadczenie jako doradcy finansowego i transakcyjnego w obszarze OZE czyni go niezwykle wartościowym kandydatem do nagrody.

Adam zdobył szeroką wiedzę i umiejętności w międzynarodowych firmach doradczych, gdzie wspierał klientów w zakresie transakcji M&A, pozyskiwania finansowania bankowego oraz budowy modeli finansowych. Jego wkład w obszarze energetyki odnawialnej jest imponujący – pomógł klientom w realizacji transakcji o łącznej wartości ponad 4 mld zł oraz o łącznej mocy ponad 1 GW. Jego wpływ sięga nie tylko Polski, ale także regionu Europy Środkowo-Wschodniej, Bałkanów i państw bałtyckich, co dowodzi jego znaczącego oddziaływania na rozwój tej branży również w szerszym kontekście geograficznym. Posiadając bogate doświadczenie zawodowe, Adam kontynuuje swoją edukację na najwyższym poziomie. Jest doktorantem na University of International Business and Economics w Pekinie, co świadczy o jego determinacji w dalszym pogłębianiu wiedzy finansowej. Ponadto, jako absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Łódzkiego, Adam posiada solidne podstawy edukacyjne wspierające jego osiągnięcia. Zaangażowanie Adama w promocję zrównoważonych praktyk energetycznych jest również widoczne w jego aktywności społecznej. Jako prelegent i moderator paneli na eventach związanych z branżą OZE, infrastrukturą oraz inwestycjami, Adam dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, inspirując do podejmowania działań na rzecz transformacji energetycznej. Dodatkowo, jako aktywny inwestor giełdowy od 2011 roku, angażuje się w promowanie odpowiedzialnego inwestowania w sektorze energetycznym. Determinacja, zaangażowanie i osiągnięcia Adama stanowią inspirację dla całej społeczności, a jego wkład w przemiany w branży energetycznej zasługuje na wyróżnienie.

*organizator zastrzega sobie możliwość wręczenia nagród w kilku podkategoriach

Śledź nasze wydarzenie na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE w celu wysyłki informacji marketingowych dotyczących produktów lub usług Administratora i jego partnerów (aktualną listę partnerów znajdziesz tutaj). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną zgodnie z Ustawą o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204) przez MM Conferences S.A. z siedzibą w Warszawie (00-193), ul. Stawki 2 o numerze identyfikacyjnym NIP: 9522040486.Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wyrażam zgodę na używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2014 r. poz. 243 ze zm.) przez MM Conferences S.A. z siedzibą w Warszawie (00-193), ul. Stawki 2 o numerze identyfikacyjnym NIP: 9522040486. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Administratorem danych osobowych jest MM Conferences S.A. z siedzibą w Warszawie (00-193), ul. Stawki 2 („Administrator”). Pana/Pani dane będą przetwarzane wyłącznie w celu wysyłki informacji marketingowych. Więcej