NOMINACJE I ZGŁOSZENIA RYNKU 2025 – 41. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER

NOMINACJE I ZGŁOSZENIA RYNKU 2025

KATEGORIA 1. Manager Roku

Magdalena Bezulska Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu Veolia term

Magdalena Bezulska od maja 2019 roku pełni funkcję Dyrektora Generalnego i Prezesa Zarządu Veolia Term S.A., dostawcy ciepła systemowego dla ponad 60 miast w Polsce. Pod jej przewodnictwem firma aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej kraju, koncentrując się na dekarbonizacji systemów ciepłowniczych w małych i średnich miastach. Magdalena Bezulska jest związana z Grupą Veolia od 1999 roku, pełniąc różne funkcje zarządcze, w tym Dyrektora HR Grupy Veolia w Polsce oraz członka Zarządu Veolia Energia Polska S.A. Jej bogate doświadczenie i skuteczne przywództwo przyczyniają się do umacniania pozycji Veolia Term jako lidera w sektorze energetycznym, promującego zrównoważony rozwój i innowacyjne technologie.

Mateusz Brandt, Prezes, Krajowy Instytut Doradztwa Energetycznego

Pełne uzasadnienie

Mateusz Brandt, Prezes Krajowego Instytutu Doradztwa Energetycznego (KIDE), aktywnie wspiera transformację sektora energetycznego w Polsce. Jako lider instytutu koncentruje się na promowaniu zrównoważonego rozwoju oraz wdrażaniu nowoczesnych i efektywnych rozwiązań energetycznych. Pod jego kierownictwem KIDE nieustannie pracuje na rzecz poprawy efektywności energetycznej, realizując liczne projekty doradcze i edukacyjne, które wspierają zarówno instytucje publiczne, jak i przedsiębiorstwa w obszarze zrównoważonego zarządzania energią.

Instytut prowadzi kompleksowe doradztwo dla firm, pomagając im w implementacji odnawialnych źródeł energii oraz optymalizacji procesów energetycznych. Działania te przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i wspierają Polskę w realizacji celów klimatycznych. Jako prezes KIDE, Mateusz Brandt dba o to, aby instytut nie tylko dostarczał nowoczesne rozwiązania technologiczne, ale także budował świadomość społeczną w zakresie odpowiedzialnego i efektywnego zarządzania energią. Dzięki jego zaangażowaniu w rozwój zrównoważonej energii oraz poprawę efektywności energetycznej, Krajowy Instytut Doradztwa Energetycznego stał się jednym z kluczowych podmiotów na rynku doradztwa energetycznego w Polsce. Jego liderstwo oraz współpraca z zespołem ekspertów sprawiają, że realizowane projekty mają realny wpływ na kształtowanie przyszłości energetycznej kraju.

Tomasz Guzowski, Prezes OX2

Pełne uzasadnienie

Tomasz Guzowski w 2024 r. objął rolę prezesa OX2 w Polsce, obierając za cel skuteczną transformację skandynawskiego dewelopera OZE do niezależnego producenta energii (IPP). Jako prezes odpowiada za rozwój działalności OX2, stworzenie oraz realizację strategii biznesowej, a także optymalizację portfela projektów spółki. Od początku działalności firmy związany z OX2 w Polsce, brał aktywny udział w budowaniu jej struktur. Dziś zatrudnia blisko 90 ekspertów. Wiedza, kompetencje lidera, doskonała skuteczność oraz umiejętność budowania efektywnych zespołów przez Tomasza Guzowskiego, pozwoliły stworzyć silną markę, przyniosły sukcesy i gwarantują dalszy wzrost organizacji.

  • Pod jego kierownictwem OX2 ogłosiła pierwszy projekt realizowany w modelu IPP – farmę fotowoltaiczną Rutki o mocy 100 MW, na którą pozyskała finansowanie od banku NORD/LB. Farma znajduje się w południowo-zachodniej Polsce i ma produkować około 108 GWh rocznie, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez około 30 000 gospodarstw domowych
  • W OX2 jako dyrektor ds. rozwoju projektów wiatrowych i dyrektor ds. rozwoju biznesu odpowiadał za wprowadzenie na rynek 6 farm wiatrowych, które trafiły do szerokiego grona inwestorów obejmujących spółki skarbu państwa (Enea Nowa Energia), inwestorów prywatnych (Grupa Ingka, Octopus) oraz funduszy inwestycyjnych (Equitix)
  • W 2024 r. firma zabezpieczyła wsparcie w aukcjach OZE oraz na rynku mocy dla farmy fotowoltaicznej (165MW), farmy wiatrowej (40 MW) i dwóch magazynów energii (200 MW)
  • W 2024 r. firma pozyskała do zarządzania trzy farmy wiatrowe należące do Grupy Orlen o łącznej mocy 142MW.

Rafał Kasprów, Prezes, ORLEN Synthos Green Energy

Pełne uzasadnienie

Rafał Kasprów - manager z wieloletnim doświadczeniem, od 2019 Prezes spółki Synthos Green Energy a od 2022 roku Prezes spółki Orlen Synthos Green Energy. Zasiada w zarządach SGE i BWRX Europe – spółki joint venture SGE i GE-Hitachi Nuclear Energy. Prezes Kasprow w krótkim czasie zbudował silny zespół z wyjątkowo trudnymi do pozyskania kompetencjami i sprawnie rozwinął projekt budowy floty małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce (m.in. posiada już wytyczne do wniosku o decyzję środowiskową dla dwóch lokalizacji i warunki przyłączeniowe dla jednej oraz pracuje nad Wstępnym Raportem Bezpieczeństwa).

Dzięki takiemu zaawansowaniu i szybkiemu postępowi prac Prezes Kasprów uznawany jest obecnie za lidera rozwoju projektów SMR nie tylko w Polsce, ale i Europie (podobne projekty rozwijane są również w innych krajach).

Grzegorz Lot, Prezes Zarządu, TAURON Polska Energia

Pełne uzasadnienie

Grzegorz Lot, pełni od marca 2024 roku funkcję Prezesa Zarządu TAURON Polska Energia S.A. Jego ponad 27-letnie doświadczenie w branży energetycznej obejmuje kluczowe stanowiska w takich firmach jak Polenergia oraz wcześniejsze role w Grupie TAURON, gdzie pełnił funkcje Wiceprezesa Zarządu ds. Sprzedaży i Dyrektora Wykonawczego ds. Klienta. Jako ekspert w tworzeniu efektywnych strategii sprzedażowych i marketingowych oraz zarządzaniu zmianą, Grzegorz Lot skutecznie projektuje i wdraża nowe produkty i usługi, kampanie marketingowe oraz innowacyjne rozwiązania informatyczne.

Jego działania przyczyniają się do poprawy efektywności procesów biznesowych i wzmacniania pozycji TAURON na rynku energetycznym. Pod jego kierownictwem TAURON ogłosił nową strategię transformacji energetycznej, kładąc nacisk na rozwój odnawialnych źródeł energii i zrównoważony rozwój, co czyni go wybitnym liderem w dziedzinie energetyki.

Grzegorz Onichimowski, Prezes Zarządu Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Pełne uzasadnienie

Grzegorz Onichimowski, Prezes Zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Jako przedsiębiorca i menedżer z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży energetycznej i IT, wniósł do PSE bogatą wiedzę i umiejętności. W 2024 roku, pod jego kierownictwem, PSE podjęły kluczowe inicjatywy mające na celu zapewnienie stabilności krajowego systemu elektroenergetycznego.

Zainicjował zmiany umożliwiające zwiększenie mocy dyspozycyjnych w krajowym systemie elektroenergetycznym poprzez nowe rozwiązania w rynku mocy. Z jego inicjatywy PSE zwiększyły transparentność procesu przyłączeniowego, spółka zgłosiła także propozycje zmian w zakresie wydawania warunków przyłączenia.

KATEGORIA 2. Lider Odnawialnych Źródeł Energii

Grupa KDM

Pełne uzasadnienie

Grupa KDM to generalny wykonawca, który realizuje m.in. projekty budowy instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii – od niewielkich instalacji o mocy kilku kW po farmy fotowoltaiczne liczące kilka MW. Firma współpracuje z szeroką grupą inwestorów, zapewniając kompleksowe wsparcie – od analizy technicznej po realizację i uruchomienie instalacji.

Dzięki doświadczeniu i praktycznemu podejściu firma pomaga klientom osiągać realne oszczędności i zwiększać efektywność energetyczną ich obiektów. W 2024 roku Grupa uruchomiła Dział Optymalizacji Zużycia Energii (OZE). Zajmuje się on analizą rozwiązań technicznych, które już funkcjonują lub są dopiero projektowane, i proponuje zmiany pozwalające zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Dział identyfikuje też obszary, w których inwestor może wprowadzić bardziej ekologiczne technologie. Dzięki temu grupa nie tylko ogranicza zużycie energii, ale też zmniejsza wpływ obiektów na środowisko naturalne. Inwestycja w fotowoltaikę z magazynem energii to rozwiązanie, które zapewnia szereg korzyści:

  • Większa autokonsumpcja – energia wytworzona przez panele słoneczne jest przechowywana i wykorzystywana na bieżąco, co zwiększa niezależność od dostawców energii.
  • Obniżenie kosztów energii – zmniejszenie potrzeby zakupu energii z sieci przekłada się na realne oszczędności dla użytkowników.
  • Stabilność energetyczna – magazyny energii redukują ryzyko przeciążeń i pomagają lepiej zarządzać energią w szczytowych godzinach zapotrzebowania.
  • Zabezpieczenie przed przerwami w dostawach – w sytuacjach awaryjnych zmagazynowana energia gwarantuje ciągłość zasilania.
Celem Grupy KDM jest dostarczanie nowoczesnych, zrównoważonych rozwiązań, które łączą ekologię z ekonomią, pomagając inwestorom obniżać koszty i dbać o środowisko.

PAK-PCE Biopaliwa i Wodór

Pełne uzasadnienie

Jednym z kluczowych projektów Spółki jest budowa nowoczesnej wytwórni wodoru w Koninie, przy Elektrowni Konin, byłej elektrowni węglowej przystosowanej obecnie do produkcji energii z biomasy. Energia z OZE zasila elektrolizer PEM o mocy 2,5 MW, produkujący ok. tony zielonego wodoru dziennie. Spółka współpracuje z Exion Hydrogen Polskie Elektrolizery Sp. z o.o. (obie spółki należą do Grupy Cyfrowy Polsat).

Exion Hydrogen Polskie Elektrolizery Sp. z o.o. opracował prototyp polskiego elektrolizera alkalicznego o mocy 0,5 MW, zdolnego do produkcji 200 kg wodoru dziennie. Możliwość łączenia modułów zapewnia skalowalność, wzmacniając krajowy potencjał innowacyjny i zmniejszając zależność od importu technologii. Elektrolizer będzie zainstalowany w elektrowni Konin. Mając na względzie, że wodór może być wykorzystywany w różnych sektorach, w tym transportu zbiorowego oraz przemyśle, sprzyja to współpracy Spółki z samorządami i komercyjnymi odbiorcami w poszczególnych regionach w całej Polsce.
Najważniejsze osiągnięcia Spółki to:

  • uruchomienie elektrolizera PEM 2,5 MW, produkującego 1000 kg zielonego wodoru dziennie;
  • modułowe podejście do rozbudowy instalacji;
  • budowa pełnego łańcucha wodorowego wraz z innymi spółkami z grupy CP
Spółka Biopaliwa i Wodór Sp. z o.o. wpisuje się w globalne trendy budowania niezależności energetycznej oraz odpowiada na wyzwania zwiększania udziału OZE w miksie energetycznym.

OX2 Polska

Pełne uzasadnienie

W 2024 r. OX2 istotnie zwiększył swoje zaangażowanie w transformację energetyczną Polski oraz rozwój odnawialnych źródeł energii. Dotychczas lider rozwoju projektów OZE w Polsce, w ubiegłym roku rozszerzył działalność, stając się niezależnym producentem energii.

Pierwszym projektem grupy OX2 na świecie realizowanym w nowym modelu jest farma fotowoltaiczna Rutki o mocy 100 MW. Ponadto, w zeszłym roku OX2 przekazał do eksploatacji 3 farmy wiatrowe – FW Juniewicze, FW Wysoka i FW Kraśnik.

Apator S.A.

Pełne uzasadnienie

Apator SA tworzy międzynarodową grupę producentów oraz dystrybutorów urządzeń i systemów pomiarowych, a także dostawców kompleksowych rozwiązań wspierających pracę sieci elektroenergetycznych, wodnych i gazowych. Spółka od lat dostarcza na rynek innowacyjne rozwiązania dla sektora energii, wspierając transformację energetyczną oraz rozwój inteligentnej infrastruktury pomiarowej.

Rozwiązania Grupy Apator obecne są na ponad 60 rynkach. Dzięki inteligentnym systemom pomiarowym (AMI), zaawansowanym platformom analitycznym oraz rozwiązaniom wspierającym odnawialne źródła energii, Apator umożliwia efektywne zarządzanie sieciami energetycznymi i optymalizację zużycia mediów. Firma wdraża autorskie rozwiązania techniczne w oparciu o własne biura badawczo-rozwojowe, promuje wysokie standardy cyberbezpieczeństwa rozwiązań ICT i inicjuje dyskusję na temat wzmacniania local content i budowy suwerenności technologicznej Polski i UE.

Sailorsky Sp. z o.o.

Pełne uzasadnienie

Sailorsky Sp. z o.o. dostarcza kompleksowe rozwiązania magazynowania energii, dostosowane do specyfiki działalności klientów. Spółka współpracuje z renomowanymi dostawcami, takimi jak BYD, Tesla, Rolls-Royce i Fluence, aby zapewnić najwyższą jakość, niezawodność i długoterminowe korzyści biznesowe.

Firma w swojej ofercie posiada:

  • Magazyny energii elektrycznej (BESS) – kompaktowe i modułowe systemy bateryjne
  • Magazyny hybrydowe – rozwiązania łączące różne technologie
  • Magazyny wielkoskalowe – systemy dla przemysłu i dużych przedsiębiorstw
  • Jedna z pierwszych realizacji Sailorsky to budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 490 kWp wraz z zaawansowanym magazynem energii dla PGNiG Odolanów

KATEGORIA 3. Lider Efektywności Energetycznej w Gospodarce

Kopalnia Soli „Kłodawa” S.A.

Pełne uzasadnienie

Kopalnia Soli „Kłodawa” S.A. działa od 1949 r. To największy krajowy producent soli kamiennej w Polsce, z siedzibą w Kłodawie. Wydobycie rozpoczęto w 1956r. a w 2024r. firma świętowała jubileusz 75-lecia swojej działalności. Wydobycie prowadzone jest tradycyjną metodą górniczą, która pozwala w pełni zachować stworzone przez przyrodę naturalne walory kłodawskiej soli. Spółka należy do sektora o wysokim zużyciu energii i posiada status odbiorcy energochłonnego, gdzie energetyka odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju.

Jako podmiot należący do Grupy Kapitałowej ARP S.A. Spółka systematycznie wdraża Politykę Poprawy Efektywności Energetycznej, inwestując w energię odnawialną i energooszczędne technologie. W roku 2024 została uruchomiona instalacja fotowoltaiczna o mocy 2,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na terenie Kopalni. W tym samym roku zrealizowano kolejną inwestycję w OZE– budowę nowoczesnego Car-Portu z instalacją fotowoltaiczną o mocy 1 MW. To rozwiązanie łączące dbałość o zadaszone parkingi dla pracowników i klientów z produkcją zielonej energii, co znacząco redukuje koszty energii i wpływ działalności na środowisko. Energia elektryczna wyprodukowana przez instalacje fotowoltaiczne jest przeznaczona w całości na potrzeby własne Spółki. Kopalnia wdraża nowoczesne i energooszczędne technologie - realizowane są inwestycje w wymianę wysłużonych maszyn i urządzeń np. wdrożenie nowego, zrobotyzowanego stanowiska do paletyzacji czy wymianę pras do produkcji lizawek solnych, gdzie zastosowane rozwiązania przynoszą oszczędności w porównaniu z dotychczasowym zużyciem energii. Zakład systematycznie inwestuje w kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę oświetlenia na energooszczędne LED. W obliczu globalnych zmian klimatycznych oraz rosnącego zapotrzebowania na energię Kopalnia odpowiedzialnie realizuje działania optymalizujące procesy przemysłowe i minimalizujące skutki wynikające z jej działalności.

Dexed Group sp. z o.o.

Dexed Group specjalizuje się w budowie zero-emisyjnych, energooszczędnych domów jednorodzinnych. Firma na bazie wieloletnich doświadczeń budowlanych oraz energii odnawialnej, stworzyła linię prefabrykowanych domów parterowych – gdzie innowacja, dobry design, oszczędność energii i poszanowanie klimatu spotyka się w jednym produkcie.

Oświetlenie Uliczne i Drogowe sp. z o.o.

Pełne uzasadnienie

Oświetlenie Uliczne i Drogowe od blisko 30 lat zapewnia ciągłość dostaw energii oraz utrzymania infrastruktury oświetleniowej na terenie 110 gmin na obszarze trzech województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Na terenie wszystkich gmin Spółka zmodernizowała infrastrukturę oświetleniową stosując najnowsze systemy zarządzania i zdalnego sterowania oświetleniem, tym samym stając się największym użytkownikiem systemów zdalnego zarządzania w Europie środkowo-wschodniej.

Wdrożenie najnowszych technologii zarówno w zakresie zastosowania energooszczędnych opraw LED jak również w zakresie najnowszych systemów zdalnego zarządzania pozwoliło znacznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i obniżyć koszty eksploatacji. Dzięki zastosowaniu tych systemów wdrożono wiele rozwiązań smartcity tym samym poprawiono także jakość oświetlenia przestrzeni publicznych, zwiększając bezpieczeństwo ich użytkowników. Dodatkowo Spółka OUiD oferuje możliwość udziału w największej w Polsce grupie zakupowej energii elektrycznej realizowanej w systemie indeksowanym bezpośrednio na Towarowej Giełdzie Energii.

KATEGORIA 4. Dostawca Rozwiązań dla Sektora Energii

Enel X

Pełne uzasadnienie

Usługi Demand Side Response (DSR) dynamicznie rozwijają się w Polsce od 2017 roku. Enel X jest pionierem tego rynku i największym agregatorem tych usług zdolnym do dostarczenia w razie potrzeby Operatorowi Systemu Elektroenergetycznego ponad 600 MW mocy redukcji zapotrzebowania.

Sytuacje krytyczne w których występują deficyty mocy, których nie można pokryć przy pomocy elektrowni i importu zdarzają się stosunkowo rzadko, ale brak rezerw w takich sytuacjach może spowodować blackout lub masowe wyłączenia nieprzygotowanych odbiorców co generuje ogromne straty. Dzięki usługom DSR można bardzo wiele zaoszczędzić na budowie i utrzymaniu bardzo rzadko wykorzystywanych sieci i elektrowni a także zwiększa możliwość przyłączenia źródeł odnawialnych. Aktywni odbiorcy mogą zarabiać na gotowości do redukcji. Rozwiązanie to obniża koszty funkcjonowania systemu energetycznego. Enel X jako agregator usług DSR posiada już kilkuset aktywnych klientów i stale zwiększa ich ilość, uświadamiając korzyści płynące z programów DSR, ale także ułatwia odbiorcom wejście do programu. Odbiorcy nie są narażeni na kary z tytułu niedyspozycyjności, nie są wymagane inwestycje także odbiorcy mogą jedynie zyskać finansowo, zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii a jednocześnie przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej oraz ograniczenia emisji. Dzięki wiedzy i doświadczeniu Enel X, działaniom marketingowym oraz aktywnemu udziałowi w konsultacjach aktów prawnych wiedza o korzyściach z DSR i możliwościach jego dalszego rozwoju w Polsce stale rośnie a odbiorcy energii stają się świadomym i aktywnym zasobem systemu energetycznego.

Grupa Atende

Pełne uzasadnienie

Atende od 30 lat wspiera sektor energetyczny, paliwowy i przemysłowy w cyfrowej transformacji, dostarczając technologie zwiększające efektywność operacyjną i cyberbezpieczeństwo. Firma oferuje rozwiązania dla inteligentnych sieci przemysłowych, elektromobilności oraz infrastruktury IT.

Ich kluczowe kompetencje to:

  • Inteligentne liczniki energii – nowoczesne systemy pomiarowe dla precyzyjnego monitorowania zużycia energii
  • Zunifikowane sieci komunikacyjne – rozwiązania spełniające wymogi Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa
  • Centralne systemy monitoringu i zarządzania – efektywna kontrola infrastruktury energetycznej
  • System do zarządzania klastrami energetycznymi – wsparcie OZE i lokalnych inicjatyw energetycznych
Atende integruje i wdraża sieci, systemy oraz bezpieczeństwo IT dla największych spółek energetycznych w Polsce, minimalizując ryzyko cyberataków i zwiększając odporność infrastruktury krytycznej. Rozwiązania Atende przyczyniają się do budowy nowoczesnej, zrównoważonej i bezpiecznej energetyki w Polsce.

Apator

Pełne uzasadnienie

Firma Apator od lat dostarcza innowacyjne rozwiązania dla sektora energii, wspierając transformację energetyczną oraz rozwój inteligentnej infrastruktury pomiarowej. Dzięki inteligentnym systemom pomiarowym (AMI), zaawansowanym platformom analitycznym oraz rozwiązaniom wspierającym odnawialne źródła energii, Apator umożliwia efektywne zarządzanie sieciami energetycznymi i optymalizację zużycia. Ponadto, firma wdraża najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa, zapewniając ochronę danych i bezpieczeństwo operacyjne.

Dzięki kompleksowym rozwiązaniom i ścisłej współpracy z operatorami systemów energetycznych, Apator aktywnie wspiera cyfryzację i modernizację branży. Jako kluczowy partner w sektorze energetycznym, firma przyczynia się do rozwoju zrównoważonej energetyki i inteligentnych sieci elektroenergetycznych.

KATEGORIA 5. Innowacja Roku w Energetyce

System Przepływu Energii firmy POLDOM

Pełne uzasadnienie

SPE – System Przepływu Energii autorstwa przedsiębiorcy i wynalazcy Pawła Wieczorka pozwala na zbudowanie w miejscach o niskiej mocy przyłączeniowej (np. MOP) stacji ładowania DC o mocy nawet 200 kW. Dzięki SPE rozpowszechnienie szybkich ładowarek staje się możliwe w miejscach gdzie są najbardziej oczekiwane przez kierowców – wzdłuż tras oraz dróg gdzie pojazdy elektryczne mają dzisiaj ograniczone możliwości doładowania baterii.

W obliczu dynamicznego wzrostu liczby pojazdów elektrycznych, SPE stanowi odpowiedź na kluczowe wyzwania infrastrukturalne, przyspieszając transformację energetyczną w Polsce. Rozwiązanie POLDOM zwiększa prędkość ładowania, pokonując ograniczenia związane z mocą przyłączeniową, co jest istotnym krokiem w kierunku zrównoważonej mobilności. Rozwiązanie ma na celu znaczne zwiększenie prędkości ładowania samochodów elektrycznych, nawet w kontekście ograniczeń dotyczących mocy przyłączeniowych, które obecnie stanowią istotną barierę w rozwoju tej branży. SPE może zrewolucjonizować sposób, w jaki podchodzimy do ładowania pojazdów elektrycznych, a jego wdrożenie przyczyni się do przyspieszenia transformacji energetycznej oraz zwiększenia dostępności EV dla szerszego grona użytkowników w Polsce.

Nowoczesna strategia cyfrowa dla elektrowni jądrowych - Hitachi

Pełne uzasadnienie

Podstawowym celem strategii Hitachi jest minimalizacja ryzyka i zapewnienie ciągłości działania obiektów jądrowych. Dzięki integracji różnych systemów monitorujących i kontrolujących, operatorzy mają możliwość bieżącego śledzenia stanu urządzeń oraz reagowania na potencjalne zagrożenia w czasie rzeczywistym. Zastosowanie zaawansowanych narzędzi analitycznych pozwala na przewidywanie awarii i optymalizację procesów, co zwiększa niezawodność i bezpieczeństwo elektrowni.

Strategia uwzględnia również automatyzację wielu procesów operacyjnych, co pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne podejmowanie decyzji w sytuacjach kryzysowych, a także na optymalizację efektywności pracy urządzeń. Zintegrowane systemy zarządzania danymi umożliwiają stałą kontrolę nad parametrami operacyjnymi, co przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych oraz zwiększenia wydajności. W kontekście bezpieczeństwa, strategia Hitachi opiera się na modelu obrony wielowarstwowej (defense in depth). Podejście to zakłada, że systemy jądrowe powinny być chronione przez szereg niezależnych warstw zabezpieczeń, które wzajemnie się wspierają, zapewniając wielokrotne poziomy ochrony. Każda warstwa, od zabezpieczeń fizycznych po zaawansowane mechanizmy cyfrowe, ma na celu ograniczenie ryzyka i zabezpieczenie przed potencjalnymi zagrożeniami. Takie podejście minimalizuje możliwość wystąpienia awarii, a także zapewnia ciągłość operacyjną nawet w przypadku problemów w jednym z obszarów systemu. Hitachi wierzy, że nowoczesna strategia cyfrowa, z uwzględnieniem modelu obrony wielowarstwowej, jest kluczem do rozwoju zrównoważonego i bezpiecznego sektora energetycznego, w pełni gotowego na wyzwania XXI wieku.

Phoenix Systems z Grupy Atende

Pełne uzasadnienie

Phoenix Systems z Grupy Atende projektuje innowacyjne liczniki energii elektrycznej oraz gazu. Są to nowoczesne urządzenia Internetu Rzeczy oparte na autorskim systemie operacyjnym czasu rzeczywistego Phoenix-RTOS, dedykowane zarówno na rynek polski, jak i europejski. Phoenix-RTOS, jako system operacyjny następnej generacji dla urządzeń Edge-IoT, pozwala na uzyskanie tzw. Cloud-Edge-IoT Continuum, poprzez umożliwienie uruchamiania aplikacji brzegowych, zintegrowanych z usługami chmurowymi, bezpośrednio na urządzeniach Internetu Rzeczy.

System Phoenix-RTOS został z powodzeniem zastosowany w wielu urządzeniach dla Smart Grid o architekturze definiowanej programowo. Jednym z pierwszych urządzeń wykorzystujących Phoenix-RTOS był koncentrator danych zintegrowany z licznikiem bilansującym.

„Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” - projekt NCBiR, Euros Energy i Veolii

Pełne uzasadnienie

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przygotowało przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”, którego celem było przekształcenie istniejącego systemu pracującego „na węglu” w zeroemisyjny system ciepłowniczy. W Lidzbarku Warmińskim oficjalnie otwarto Ciepłownię Przyszłości – innowacyjną instalację wykorzystującą wysokosprawne pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz system magazynów ciepła, w tym największy w Polsce magazyn ciepła w formie zbiornika zagłębionego w gruncie. Projektantem i wykonawcą jest przedsiębiorstwo Euros Energy Sp. z o.o. Ciepłownia Przyszłości zlokalizowana jest na terenie należącym do Veolii Północ z grupy Veolia term.

Ważnym wymogiem przedsięwzięcia jest jego skalowalność. Oznacza to, że zwiększenie jego skali ma być stosunkowo łatwe, co pozwoli na masowe wprowadzanie innowacji stworzonych w NCBR. To pierwsza tego typu instalacja w Polsce. Przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” jest realizowane z Funduszy Europejskich.

Taryfa dynamiczna - Grupa TAURON

Pełne uzasadnienie

Tauron wprowadził nowa usługę: „Taryfa dla usług dystrybucji energii elektrycznej TAURON Dystrybucja” obowiązująca na terenie działania spółki. TAURON Dystrybucja jest pierwszym OSD, który wprowadza taryfę dynamiczną dla klientów z grupy G. Oferta kierowana jest więc do odbiorców z gospodarstw domowych, wyposażonych w licznik zdalnego odczytu i chętnych podjąć wyzwanie do elastycznego dostosowywania pobór energii elektrycznej w ciągu doby do sygnałów cenowych.

Kluczowym elementem taryfy G14dynamic jest czterostrefowa taryfa sieciowa z dynamicznie zmieniającym się czasem trwania poszczególnych stref doby. Strefy te są zgodne z „Energetycznym kompasem” udostępnianym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Są to „zalecane użytkowanie”, „normalne użytkowanie”, „zalecane oszczędzanie”, „wymagane ograniczenie”. Strefy nie są stałe w ciągu roku, ale zmieniają się w zależności od sytuacji w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Korzystanie z taryfy G14dynamic pozwala ograniczyć wartość płaconych opłat za usługę dystrybucyjną. Korzystanie z taryfy dynamicznej wymaga jednak od klienta większego zaangażowania i elastyczności, czyli m.in. śledzenia zmieniających się stref doby oraz dostosowywania do nich swojego zużycia prądu. Aby obniżyć wartość końcową opłat za usługę dystrybucyjną, odbiorca powinien minimalizować pobór energii w godzinach, w których stawki są najwyższe (godzinach czerwonych), oraz maksymalną część swojego poboru przenosić na godziny, gdy stawki są najniższe (godziny zielone). Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dynamicznej reakcji odbiorców na sygnały cenowe, co ma fundamentalne znaczenie dla zarzadzania systemem o wysokim udziale źródeł OZE. Odbiorcy potrafiący dynamicznie dostosowywać swój pobór energii do cen energii mogą skuteczniej obniżać swoje rachunki za energie elektryczną. Jednak korzystanie z taryfy G14dynamic w sposób niespójny z sygnałami cenowymi może spowodować wzrost rachunków za energię elektryczną. Oferta ta jest więc skierowana do świadomego odbiorcy.

Program „Redukujesz – Zyskujesz” - PEC Gliwice

Pełne uzasadnienie

Program „Redukujesz – Zyskujesz” realizowany przez PEC Gliwice to kluczowa inicjatywa poprawiająca efektywność energetyczną systemu ciepłowniczego miasta. Jego głównym celem jest optymalizacja zużycia ciepła przez odbiorców końcowych poprzez dostosowanie parametrów instalacji grzewczych i regulację krzywych grzewczych.

Dzięki współpracy z mieszkańcami, spółdzielniami i zarządcami nieruchomości program pozwala na stopniowe obniżanie temperatury zasilania i powrotu, co prowadzi do:

  • Zmniejszenia zużycia ciepła i obniżenia rachunków – odbiorcy mogą ograniczyć koszty nawet o 10% na każdy stopień zmniejszenia temperatury w budynku.
  • Redukcji strat przesyłowych w sieci ciepłowniczej – mniejsze różnice temperatur zmniejszają straty energii, co wpływa na lepszą efektywność całego systemu.
  • Obniżenia emisji CO₂ – ograniczenie zużycia paliw w ciepłowniach PEC Gliwice przyczynia się do realizacji celów transformacji energetycznej.
Dotychczas program objął 85% odbiorców, co pozwoliło obniżyć temperaturę powrotu o 4°C i zmniejszyć straty przesyłowe o 0,55%. To znaczące osiągnięcie, które pokazuje, że proste zmiany w zarządzaniu ciepłem mogą przynieść wymierne korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Działania w ramach programu wpisują się w strategię rozwoju PEC Gliwice oraz cele Europejskiego Zielonego Ładu, umożliwiając bardziej zrównoważoną i oszczędną gospodarkę ciepłem w mieście.

KATEGORIA 6. Lider Transformacji Energetycznej

Grupa Energa

Pełne uzasadnienie

Grupa Energa wspiera transformację energetyczną Polski, rozwijając OZE i modernizując sieć dystrybucyjną. Odpowiada to na rosnące zapotrzebowanie na energię, redukcję emisji i stabilizację systemu elektroenergetycznego. W ciągu 3 kwartałów 2024 r.,60% energii elektrycznej produkowanej przez Grupę Energa pochodziło z OZE, a kolejne inwestycje pozwolą ten udział zwiększyć. Obecnie w Grupie Energa realizowane są inwestycje własne w źródła odnawialne o łącznej mocy blisko 280 MW. Największe z nich to PV Kotla o mocy 130 MW oraz PV Mitra (woj. wielkopolskie) o mocy 65 MW. W toku są też akwizycje projektów OZE o łącznej mocy ok. 300 MW.

Rozwój źródeł odnawialnych wymaga także modernizacji infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej. Energa-Operator inwestuje w budowę inteligentnej sieci elektroenergetycznej, co pozwala na lepsze bilansowanie systemu oraz skrócenie przerw w dostawach energii. Jednym z istotnych elementów transformacji jest także rozwój magazynów energii, które stabilizują system i pozwalają efektywniej zarządzać nadwyżkami produkcji z OZE. Równolegle Grupa Energa rozwija niskoemisyjne źródła konwencjonalne, które pełnią funkcję stabilizacyjną w systemie. W Ostrołęce i Grudziądzu powstają elektrownie gazowo-parowe, które wpisują się w strategię stopniowej dekarbonizacji sektora. Innym obszarem działań jest rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Energa, rozbudowuje system punktów ładowania, który do 2030 roku ma liczyć 1,8 tys. stacji, wspierając rozwój elektromobilności w Polsce. Obecnie Energa zarządza 353 ogólnodostępnymi stacjami ładowania samochodów elektrycznych. Energa aktywnie wspiera również działania na rzecz edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju. Programy takie jak Planeta Energii czy Bezpieczna Kraina Energa Operator promują proekologiczne postawy i podnoszą świadomość społeczną w zakresie oszczędzania energii i ochrony środowiska. Dzięki inwestycjom i strategii Energa kształtuje przyszłość polskiej energetyki.

PGE Polska Grupa Energetyczna

Pełne uzasadnienie

Grupa PGE jest największą firmą elektroenergetyczną w Polsce i największym producentem energii z OZE. Cały czas inwestuje w nowe nisko i zeroemisyjne moce wytwórcze. W styczniu br. razem z firmą Orsted podjęła ostateczną decyzję inwestycyjną dla największego projektu OZE w Polsce – morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Jest to największy taki projekt realizowany w Europie, który pozwoli na dywersyfikację produkcji energii elektrycznej.

Baltica 2 dostarczy czystą i tańszą energię do ponad 2,5 mln domów, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne. Inwestycja ta to znaczący krok w krajowej transformacji energetycznej, a także impuls dla rozwoju gospodarczego. Pomoże przyciągnąć nowe inwestycje do Polski i tworzenie nowych miejsc pracy. Pierwsza energia z farmy popłynie w 2027 roku. W uzupełnieniu do rosnących mocy OZE, PGE inwestuje w niskoemisyjne, stabilne i elastyczne źródła energii. Elektrownia PGE Gryfino Dolna Odra o mocy 1366 MW jest największą elektrownią gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Zapewnia bezpieczeństwo energetyczne regionu pokrywając ponad 5% krajowego zapotrzebowania na energię, a także stabilne dostawy energii dla ponad 3 mln gospodarstw. Dzięki możliwości szybkiego startu i elastycznej pracy elektrownia wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii. Jednostka spełnia najbardziej restrykcyjne limity emisji wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Emisja pyłu i tlenków siarki została ograniczona niemal do zera, co istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie. Wskaźnik emisyjności elektrowni wynosi ok. 330 g CO2 na kWh wytworzonej energii, co jest wartością niemal trzykrotnie niższą niż w blokach węglowych Elektrowni Dolna Odra. PGE prowadzi też budowę największego w Polsce bloku gazowo-parowego o mocy 882 MW w Rybniku, który przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa, realizacji celów transformacji energetycznej oraz będzie miał znacznie niższą emisyjność niż pracujące w jego sąsiedztwie bloki węglowe.

Towarowa Giełda Energii

Pełne uzasadnienie

Towarowa Giełda Energii od 25 lat stale rozwija wachlarz swoich usług, wyznaczając ton zmianom dokonującym się w polskiej energetyce i szerzej – gospodarce. Jednym z wiodących kierunków działalności TGE są m.in. produkty, rozwiązania i inicjatywy wspierające producentów energii ze źródeł odnawialnych, zebrane pod parasolem projektu „Czysta Energia”. Giełda wdrożyła dotychczas m.in. dwa indeksy miesięczne bazujące na standardowych profilach produkcji energii elektrycznej ze źródeł wiatrowych na lądzie i fotowoltaicznych w Polsce. W 2024 r. uruchomiła z kolei instrumenty 15-minutowe na rynku spot, co pozwala na obrót w mniejszych interwałach czasowych, zgodnych z założeniami rynku bilansującego, i przekłada się na aktywizację sektora odnawialnych źródeł, cechującego się wysoką zmiennością produkcji energii elektrycznej.

„Czysta Energia” to także dialog na rzecz wypracowywania nowych standardów oraz edukacja społeczeństwa. Przedstawiciele TGE uczestniczą m.in. w pracach zespołów roboczych działających przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, na rzecz rozwoju rynku biogazu i biometanu oraz uruchomienia rynku wodoru w Polsce. TGE od lat angażuje się ponadto w inne działania na rzecz zielonej transformacji. Wśród narzędzi oferowanych w tym zakresie znajdują się przede wszystkim uruchomiony w 2005 r. Rejestr Świadectw Pochodzenia (RŚP) oraz działający od ponad 10 lat Rejestr Gwarancji Pochodzenia (RGP). Oba rejestry wspierają producentów energii elektrycznej z OZE. Jeśli chodzi o RŚP, ze wszystkich zarejestrowanych w rejestrze certyfikatów wynikają prawa majątkowe, które są przedmiotem obrotu na TGE w ramach Rynku Praw Majątkowych. Posiadanie zatem świadectw efektywności energetycznej pozwala firmom na rekompensatę kosztów poniesionych na inwestycje prośrodowiskowe. Aktualnie RŚP liczy 4500 podmiotów. Z kolei gwarancje pochodzenia energii stanowią element polityki środowiskowej UE, mający na celu ujawnienie rodzajów źródeł i paliw, z których powstaje energia elektryczna. Gwarancje są zatem tym instrumentem, dzięki któremu firmy mogą realnie wzmocnić swój zielony wizerunek. Aktualnie RGP liczy ponad 3200 podmiotów. Wśród dostępnych instrumentów są gwarancje dla energii wytworzonej z OZE, technologii kogeneracyjnych oraz ciepła, natomiast w planach jest wprowadzenie gwarancji także dla chłodu, wodoru odnawialnego, biometanu, biogazu oraz biogazu rolniczego. Innowacyjność i znaczenie prowadzonych przez TGE działań są doceniane także przez media. W 2023 r. spółka otrzymała tytuł Innowatora w kategorii Energetyka w organizowanym przez Capital Point i redakcję „Wprost” konkursie Innowatory WPROST 2023. Od 5 lat Giełda jest również nagradzana przez londyński magazyn Capital Finance International, który wskazuje organizacje z całego świata napędzające globalny postęp. TGE przyznano dotychczas tytuły Best Sustainable Commodities Exchange Central Europe oraz Best Commodities Exchange ESG Strategy Europe, co tylko potwierdza, że przyjęta przez nią w ramach całej Grupy Kapitałowej GPW strategia ESG na lata 2022–2025 pozwala kształtować biznes TGE w sposób zrównoważony.

Enervigo

Pełne uzasadnienie

Enervigo to czołowy gracz w obszarze transformacji energetycznych, który zapewnia kompleksowe rozwiązania dla firm dążących do dekarbonizacji i efektywności energetycznej. Dzięki połączeniu eksperckich zasobów w zakresie konsultingu, inżynierii energetycznej oraz wdrożeń, ponad 120-osobowy zespół oferuje autorski model współpracy — Program Transformacji Energetycznej, dostosowany do indywidualnych potrzeb klientów.

Enervigo przeprowadza szczegółową analizę energetyczną, opracowuje dedykowaną strategię transformacji i dekarbonizacji źródeł wytwórczych w oparciu o innowacyjne technologie nisko i zeroemisyjne. Określa szczegółowo nakłady inwestycyjne (CAPEX), a także zarządza całym procesem wdrożenia, oferując także realizację inwestycji w modelu „technology as a service”. Firma zapewnia stały serwis oraz monitorowanie efektów, co pozwala na maksymalizację korzyści wynikających z realizowanych inwestycji. Enervigo działa na wielu płaszczyznach, angażując się w projekty oraz strategiczne partnerstwa, które umożliwiają efektywną optymalizację zużycia energii. Spółka współpracuje z sektorem przemysłowym i ciepłowniczym, dostosowując mix technologiczny do specyficznych potrzeb i wyzwań każdej z branż. Celem Enervigo celem jest budowa systemów energetycznych, które zapewnią niezależność i stabilność dostaw energii, redukując jednocześnie ślad węglowy.

EDP

Pełne uzasadnienie

Na terenie gmin Gołańcz i Margonin w Wielkopolsce działa pionierski projekt implementujący ideę cable-pooling, który umożliwia współdzielenie infrastruktury przyłączeniowej przez farmę fotowoltaiczną Konary (45 MWp) i farmę wiatrową Pawłowo (79,5 MW).

Obie instalacje funkcjonują w tym modelu od 2023 roku i dzięki innowacyjnym algorytmom dostarczają do sieci stabilną i zrównoważoną energię. Projekt, realizowany przez EDP, zasila około 100 tysięcy gospodarstw domowych i pozwala ograniczyć emisję CO₂ o 150 tysięcy ton rocznie. To przełomowy krok w kierunku efektywnej i zrównoważonej energetyki.

Apator

Pełne uzasadnienie

Grupa Apator to wiodący producent urządzeń i dostawca kompleksowych rozwiązań wspierających bezpieczny rozwój nowoczesnej energetyki rozproszonej. Wśród tych rozwiązań warto wymienić: systemy pomiarowe i nowoczesne liczniki zdalnego odczytu (jak. np. OTUS, REMIZ), instalacje wytwarzania OZE wraz z magazynami energii, aparaturę łączeniową i zabezpieczenia, sterowniki, autorskie oprogramowanie wspierające zarządzanie majątkiem, źródłami wytwarzania czy poboru energii elektrycznej (m.in. systemy SCADA, GISMO – infrastruktura oświetleniowa, EKTIN – nadzór nad źródłami wytwarzania OZE, OMNITORUS – zarządzanie mediami).

Inteligentne systemy pomiarowe umożliwiają zdalny odczyt i dokładny pomiar zużycia, w zależności od potrzeb Klienta są to systemy wykorzystywane w rozliczeniach występujących po zużyciu energii (jak np. nowoczesny licznik zdalnego odczytu energii na szynę REMIZ), czy w systemie przedpłatowym (jak np. licznik OTUS Prepaid). Proponowane rozwiązania oparte o OZE oraz magazyny energii Apator wraz z innowacyjnym systemem EMS wspierają bezpieczne działanie obiektów publicznych i komercyjnych oraz przedsiębiorstw. Dzięki temu zarządzanie energią jest prostsze i można zoptymalizować: produkcję energii w oparciu o OZE, oddawanie nadwyżek do sieci elektroenergetycznej w momentach najbardziej korzystnych dla odbiorcy, zabezpieczyć się przed blackoutem czy wprowadzeniem ograniczeń dostaw z sieci (np. stopnie zasilania). Społeczności energetyczne (klastry, wspólnoty) mogą korzystać z nowoczesnych urządzeń i rozwiązań technologicznych, a także dzięki dostępowi do nowoczesnego oprogramowania można obniżyć koszty energii oraz zarządzać wytwarzaniem, dystrybucją, magazynowaniem czy rozliczeniami. Wszystkie proponowane rozwiązania są dopasowywane do potrzeb klienta, a także posiadają zabezpieczenia uodparniające je na cyberataki.

Grupa Atende

Pełne uzasadnienie

Grupa Atende, jako jedna z nielicznych firm informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnej energetyki i poprzez spółkę Atende Industries oferuje rozwiązania stanowiące połączenie sieci energetycznych oraz technologii teleinformatycznych, które umożliwiają zdalny pomiar parametrów generacji i poboru energii elektrycznej oraz sterowanie świadczeniem usług.

Atende Industries aktywnie uczestniczy w procesie cyfrowej transformacji wielu sektorów przemysłu, w szczególności nowoczesnej energetyki. Tworzy oprogramowanie dla sieci Smart Grid (AMI), platformy dla energetyki rozproszonej, systemy do analizy otoczenia robotów współpracujących oraz platformy do przetwarzania danych z urządzeń Internetu Rzeczy. Produkty Atende Industries bazują na autorskiej i rozwijanej od wielu lat technologii oraz na doświadczeniach związanych z wdrażaniem największego systemu inteligentnego opomiarowania w Polsce.

ORLEN Synthos Green Energy

Pełne uzasadnienie

ORLEN Synthos Green Energy Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo powołane przez ORLEN S.A. i Synthos Green Energy S.A. Spółka odgrywa w Polsce wiodącą rolę w rozwoju projektów modułowych reaktorów jądrowych (SMR). OSGE planuje zbudować flotę reaktorów BWRX-300 i dzięki temu wprowadzić, tak potrzebne dla polskiego KSE, w pełni dyspozycyjne i nieemisyjne jednostki generacyjne.

Projekty OSGE mają też odpowiedzieć na wyzwania związane z zapewnieniem stabilnej i konkurencyjnej ceny energii i dekarbonizacji dużego przemysłu oraz ciepłownictwa. OSGE posiada już wytyczne do wniosku o decyzję środowiskową dla dwóch lokalizacji i warunki przyłączeniowe dla jednej oraz pracuje, wraz z partnerami, nad Wstępnym Raportem Bezpieczeństwa (PSAR). OSGE poprzez te strategiczne projekty i szybkie postępy w pracach wyrasta na lidera transformacji energetycznej w Polsce oraz regionie CEE.

Ciechanowski Klaster Energii

Pełne uzasadnienie

W marcu 2024 r. Ciechanowski Klaster Energii spełnił wszystkie warunki i jako pierwszy w Polsce został wpisany do Rejestru Klastrów Energii prowadzonego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ta społeczność energetyczna jest przykładem udanej współpracy jednostki samorządu terytorialnego ze spółką prawa handlowego. Nadto w klastrze tym 100% energii wytwarzane jest ze źródeł odnawialnych.

Klaster z Ciechanowa jako pierwszy w kraju przetarł szlak złożonej procedury utworzenia klastra energii i tworząc odpowiednią strategię i analizę, dostosował się do wymagań dla uzyskania wpisu do rejestru. Został utworzony z inicjatywy Gminy Miejskiej Ciechanów oraz Elektrociepłowni Ciechanów Sp. z o. o. W klastrze funkcjonują 3 magazyny energii oraz instalacje fotowoltaiczne i instalacja spalania biomasy, co powoduje, że całość energii jest wytwarzana ze źródeł odnawialnych. Klaster jako lokalna inicjatywa umożliwia produkcję własnej energii, zmniejszając zależność od centralnych dostawców, a dzięki magazynom pozwala lepiej dostosować się do zmiennej produkcji źródeł odnawialnych. Ta inicjatywa w swej istocie zmierza do redukcji kosztów energii, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i wspierania zrównoważonego rozwoju, dając przy tym szanse na budowanie większego zaangażowania społecznego. Tym samym Ciechanowski Klaster Energii nie tylko bezpośrednio przyczynia się do transformacji energetycznej, ale również może być inspirującym przykładem dla innych wspólnot lokalnych chcących zaangażować się w społeczność energetyczną.

KATEGORIA 7. Lider Młodego Pokolenia w Energetyce

Natalia Gajewska, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej II kadencji (2022-2024), Członkini Młodzieżowej Rady Klimatycznej III kadencji

Natalia Gajewska to inspirująca liderka młodego pokolenia, która z pasją i determinacją działa na rzecz zrównoważonej transformacji energetycznej w Polsce. Jako Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej II kadencji aktywnie angażowała się w dialog między młodzieżą a decydentami, promując ekologiczne i innowacyjne rozwiązania dla sektora energetycznego. Jej zaangażowanie w edukację klimatyczną, współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz działania na rzecz zielonej energii sprawiają, że jest symbolem młodego pokolenia, które kształtuje przyszłość energetyki.

Michał Hetmański, Prezes Zarządu i Współzałożyciel Fundacji Instrat

Pełne uzasadnienie

Michał Hetmański, Prezes Zarządu i Współzałożyciel Fundacji Instrat. Ekspert w zakresie polityk publicznych i rynku energii, aktywnie wspiera sprawiedliwą transformację regionów węglowych oraz dekarbonizację przemysłu stalowego.

Pod jego kierownictwem Fundacja Instrat opracowała kluczowe strategie, m.in. raport o dekarbonizacji produkcji stali w Polsce. Podkreśla w nim konieczność inwestycji w zieloną stal zamiast dotowania górnictwa. Opowiada się za przekierowaniem wsparcia finansowego bezpośrednio do pracowników sektora, co zwiększy efektywność transformacji. Jego działania przyczyniają się do trwałych zmian w polskiej energetyce i przemysłowej polityce klimatycznej.

Hanna Purzyńska, Dyrektorka, Centrum Badań Materiałów, Górnośląski Instytut Technologiczny w Łukasiewicz

Pełne uzasadnienie

Dr inż. Hanna Purzyńska jest dyrektorką Centrum Badań Materiałów w Łukasiewicz- Górnośląskim Instytucie Technologicznym i liderką Grupy Badawczej Badania Materiałów dla Energetyki. Absolwentka wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Jest autorką wielokrotnie nagradzanych wielu metod badawczych i metodologii stosowanych w ocenie stanu i prognozie dalszej bezpiecznej pracy urządzeń energetycznych oraz tworzy niezbędne bazy materiałowe materiałów dla energetyki konwencjonalnej, jądrowej jak i petrochemii.

Opracowane metodyki diagnozowania uszkodzeń krytycznych elementów są praktycznie wykorzystywane w przemyśle, również w ocenie przyczyn ich awarii. Współpracuje z przemysłem sektora wytwarzania energii elektrycznej i ciepła (Enea Wytwarzanie Sp.z.o.o., PGE GiEK, Orlen S.A., GE Hitachi, Tauron S.A.), Urzędem Dozoru Technicznego, firmami produkującymi urządzenia ciśnieniowe oraz zakładami remontowymi i diagnostycznymi. Jest autorką lub współautorką ponad 400 opracowań naukowo-badawczych, ekspertyz i orzeczeń, wykonywanych dla przemysłu energetycznego oraz ponad 50 publikacji w recenzowanych czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Aktywnie bierze udział w konferencjach międzynarodowych, krajowych oraz kongresach gospodarczych, kongresach klimatycznych, głosząc hasło- Transformacja jest Konieczna ale Bezpieczna. Dodatkowo uczestniczy w kształceniu i podwyższaniu kwalifikacji wyższej kadry inżynierskiej firm badawczo-diagnostycznych. Członkini Komisji Energetyki wchodzącej w skład Wydziału IV Nauk Technicznych Oddziału PAN w Katowicach w latach 2023-2026. Zdobywczyni wielu nagród personalnych za aktywność i działalność na rzecz transformacji energetycznej. W roku 2024 roku otrzymała nagrodę Energii Kobiet w kategorii Energia Wizji oraz w tym roku jest finalistką nagrody specjalnej w MKES 2025 Międzynarodowy Kongres Energetyczno-Spawalniczy. Dzięki doskonałej znajomości zarówno środowiska naukowego jak i biznesowego, z powodzeniem łączy te obszary, co znacznie wpływa na efektywność gospodarki.

Śledź nasze wydarzenie na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE w celu wysyłki informacji marketingowych dotyczących produktów lub usług Administratora i jego partnerów (aktualną listę partnerów znajdziesz tutaj). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną zgodnie z Ustawą o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204) przez MM Conferences S.A. z siedzibą w Warszawie (00-193), ul. Stawki 2 o numerze identyfikacyjnym NIP: 9522040486.Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wyrażam zgodę na używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2014 r. poz. 243 ze zm.) przez MM Conferences S.A. z siedzibą w Warszawie (00-193), ul. Stawki 2 o numerze identyfikacyjnym NIP: 9522040486. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Administratorem danych osobowych jest MM Conferences S.A. z siedzibą w Warszawie (00-193), ul. Stawki 2 („Administrator”). Pana/Pani dane będą przetwarzane wyłącznie w celu wysyłki informacji marketingowych. Więcej