11 stycznia 2024 r. w Urzędzie Regulacji Energetyki odbyło się posiedzenie Rady Programowej Konferencji EuroPOWER & OZE POWER. Celem spotkania było ustanowienie ram programowych 39. edycji EuroPOWER & 9. OZE POWER, która zaplanowana jest na 18-19 kwietnia 2024 r. w hotelu The Westin Warsaw.
Obrady pod przewodnictwem dr Leszka Juchniewicza, Przewodniczącego Rady Programowej EuroPOWER, rozpoczęto od wskazania najważniejszych wyzwań i perspektyw rozwoju sektora energetycznego w Polsce. Eksperci dyskutowali o tym jak transformacja energetyczna wpłynie na rozwój gospodarczy Polski. Skomentowano kwestie takie jak m.in. polityka energetyczna nowego rządu – polityka energetyczna Polski do 2040 r., program polskiej energetyki jądrowej, strategia dla ciepłownictwa oraz na rzecz niskoemisyjności gospodarki, określenie strategicznych celów polityki klimatyczno-energetycznej oraz dialog między sektorem publicznym a prywatnym.
Kolejnym ważnym obszarem omówionym podczas posiedzenia były strategie i innowacje w zakresie zrównoważonego rozwoju i Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce oraz rola energetyki odnawialnej w przyszłości Polski. Zaakcentowano również strategie jakie są potrzebne, aby sprostać wyzwaniom transformacji sieci dystrybucyjnych i zapewnić efektywność oraz zrównoważony rozwój w sektorze energetycznym. Nie zabrakło zagadnień związanych z energetyczną rewolucją cyfrową – nowymi technologiami dla efektywności i zrównoważonej przyszłości oraz wpływem cyfryzacji na zmianę w podejściu do efektywności i funkcjonowania sektora energii i przemysłu. Omówiono także aspekty zarządzania danymi w kontekście transformacji energetycznej m.in. pod kątem analityki, bezpieczeństwa i innowacji.
“Rok 2024 to przede wszystkim rok cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, także w sektorze energetycznym. Dlatego to połączenie obszaru cyfrowego i energetyki będzie w tym roku kluczowe i bardzo się cieszę, że również podczas Konferencji będziemy o tym mówić” – komentował dyskusję Dariusz Standerski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.
Członkowie Rady Programowej pochylili się nad wyzwaniami i potencjałem energetyki jądrowej w Polsce oraz zapewniania jej bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości. Następnie podjęto temat inwestycji w sektorze energetycznym, zwracając uwagę na wyzwania i możliwości finansowe jakie stoją przed sektorem. W kontekście agendy 39. EuroPOWER istotnymi pytaniami o kierunki zmian w polskiej energetyce będą m.in. w jaki sposób biogaz i biometan mogą kreować nową energetyczną rzeczywistość? jakie wyzwania i korzyści niesie rozwój energetyki wiatrowej w Polsce? jakie czynniki decydują o przyszłości polskiego ciepłownictwa? Uwzględnione zostaną również wyzwania i szanse w elektryfikacji transportu oraz strategie dla energetyki na przyszłość kreowane przez młodych liderów.
W posiedzeniu Rady Programowej udział wzięli m.in.:
- Rafał Gawin, Prezes, Urząd Regulacji Energetyki
- Dariusz Wieczorek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Dariusz Standerski, Wiceminister, Ministerstwo Cyfryzacji
- Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Członek Zarządu ds. Strategii i Zrównoważonego Rozwoju, Orlen S.A.
- Paweł Strączyński, Wiceprezes Zarządu, pion finansowy, Bank Pekao SA
- Mirosław Kowalik, Prezes Zarządu, Westinghouse Electric Poland
- Leszek Hołda, Country Manager, Bechtel
- Grzegorz Lot, Wiceprezes Zarządu, POLENERGIA Dystrybucja
- Bartłomiej Pawlak, Wiceprezes Zarządu, PFR
- Robert Macias, Członek Zarządu, RWE Renewables Polska
- Piotr Podgórski, Dyrektor Naczelny ds. Transformacji, KGHM
- Jan Frania, Wiceprezes Zarządu ds. Infrastruktury Sieciowej, PGE Dystrybucja
- Ireneusz Krupa, Członek Zarządu ds. Rozwoju i Inwestycji, Polska Spółka Gazownictwa
- Ireneusz Sawicki, Członek Zarządu, Polenergia Obrót
Agenda wydarzenia zostanie udostępniona wkrótce.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z posiedzenia Rady Programowej.
Data publikacji: