Wielu ludziom energetyka wiatrowa kojarzy się przede wszystkim z potężnymi instalacjami na lądzie lub morzu. Jednak turbiny wiatrowe mają różne kształty i wielkości. Do tego by energia z ogromnych farm wiatrowych trafiła do domów potrzebna jest specjalna infrastruktura. A gdyby tak wytwarzać energię z wiatru na własnym dachu czy w zakątku ogródka? Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) postawiło wyzwanie: przygotuj kompaktowe urządzenie do zastosowań indywidualnych, zdolne do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej skutecznego magazynowania. Osoba lub zespół, który opracuje najlepsze rozwiązanie otrzyma milion złotych nagrody.
Aby wziąć udział w przedsięwzięciu „Wielkie Wyzwanie: energia” nie trzeba być wyspecjalizowanym przedsiębiorstwem. Do wyzwania mogą stanąć wszyscy – entuzjaści i pasjonaci technologii OZE, innowatorzy, koła naukowe, studenci, „garażowi” wynalazcy. Celem jest wzrost udziału OZE w polskim systemie elektroenergetycznym oraz zachęta do wdrażania innowacyjnych działań w sektorze energii.
NCBR liczy, że tak postawione wyzwanie spotka się z szerokim zainteresowaniem podmiotów, które wcześniej nie miały możliwości uczestniczenia w wielu konkursach.
NCBR tą formułą nawiązuje do przedsięwzięć organizowanych przez amerykańską Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA). Formuła Grand Challenge zastosowana po raz pierwszy w 2004 roku dotyczyła pojazdów autonomicznych. W Polsce zostaje wdrożona po raz pierwszy na taką skalę. Projekt finansowany jest z Funduszy Europejskich, z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Ile jest czasu na przygotowanie projektu? 2 grudnia 2019 roku w Warszawie odbędzie się konferencja otwarcia. To w jej czasie zainteresowani udziałem w Wielkim Wyzwaniu poznają szczegóły uczestnictwa, wstępny regulamin i sposób zgłoszenia udziału w przedsięwzięciu. Zapisy na konferencję przyjmowane są na stronie: www.wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, a o możliwości uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszeń.
***
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.
Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.