Polska w dużej mierze opiera się na nieodnawialnych źródłach energii i jednocześnie coraz bardziej mierzy się z ambitnymi przepisami dotyczącymi celów klimatycznych i udziału OZE w miksie energetycznym (np. redukcja emisji o 55% do 2030 roku, 30% udziału OZE). PKO Bank Polski dostrzega konieczność wsparcia transformacji energetycznej kraju i zamierza być liderem w finansowaniu ponad 20% całkowitych nakładów potrzebnych do realizacji tego przedsięwzięcia. Bank finansuje inwestycje, doradza, szkoli i dostarcza praktyczne narzędzia.
PKO Bank Polski od wielu lat wspiera samorządy w finansowaniu inwestycji, które podnoszą komfort życia mieszkańców. Bank jest liderem na rynku pod względem finansowania projektów infrastrukturalnych. Potwierdza to ponad 2,4 mld zł finansowania udzielonego na inwestycje w samorządowy transport kolejowy.
Samorządy wszystkich szczebli – od województw po gminy – inicjują i realizują przedsięwzięcia związane z dbałością o jakość środowiska. Projekty dotyczące niskoemisyjnego transportu publicznego, termomodernizacji budynków publicznych, modernizacji systemów ciepłowniczych czy rozbudowy infrastruktury gospodarki obiegu zamkniętego wspierają realizację celów środowiskowych dla całego kraju. W PKO Banku Polskim inwestycje, na które udzielane jest finansowanie, oceniane są pod kątem zgodności z Taksonomią UE.
ESG – czyli dbałość o środowisko, społeczną odpowiedzialność i transparentne zarządzanie, to nie tylko wymóg prawny. To także kluczowy element budowy naszej wartości oraz bezpieczeństwa energetycznego. Samorządy są zainteresowane szczególnie ochroną socjalną, niwelowaniem nierówności, niskoemisyjnym transportem publicznym, planami zagospodarowania przestrzennego, które powinny uwzględniać ochronę środowiska, dbałością o jakość powietrza, zarządzaniem odpadami czy termomodernizacją budynków publicznych.
Na każdym etapie współpracy PKO Bank Polski pomaga klientom, dostarczając im wiedzę i praktyczne narzędzia. Klienci banku w ramach pilotażu mogą skorzystać z kalkulatora śladu węglowego, który pomaga obliczyć i monitorować ślad węglowy we wszystkich 3 zakresach oraz automatyzować zbieranie danych. Mierzenie śladu węglowego przyczynia się do podniesienia świadomości o własnych emisjach, obniżenia kosztów operacyjnych przez zmniejszenie zużycia energii i optymalizację kosztów.
Samorządy ze względu na swoje zadania i kompetencje stają się ważnym podmiotem transformacji. Rośnie ich rola i odpowiedzialność za utrzymanie prośrodowiskowych trendów takich jak niskoemisyjność czy gospodarka cyrkularna. Dlatego potrzebują one sprawdzonego partnera finansowego, który doradzi, w jaki sposób sfinansować inwestycje, które mają bezpośrednie przełożenie na jakość życia mieszkańców. Chcemy być kluczowym partnerem finansowym zrównoważonego rozwoju sektora samorządowego w najbliższych latach. Nasza rola to wsparcie i strategiczne doradztwo w zakresie oceny inwestycji pod kątem zgodności z wytycznymi ESG oraz przy wyborze optymalnego modelu finansowania. Prowadzimy też działalność informacyjną dotyczącą ESG, raportowania niefinansowego, a także możliwości skorzystania z funduszy zewnętrznych na realizację inwestycji. Zapraszamy do kontaktu z doradcami PKO Banku Polskiego na terenie całego kraju i na naszą stronę internetową – Anna Węgrzanowska, dyrektor Biura Klienta Sektora Publicznego w PKO Banku Polskim.
Do oferty PKO Banku Polskiego włączone zostały również produkty wspierające realizację celów Taksonomii UE m.in. kredyty w formule Sustainability-Linked Loan. Kredyt można przeznaczyć na cele ogólne lub inwestycyjne, a wysokość marży kredytu jest powiązana z realizacją celów w zakresie zrównoważonego rozwoju w obszarach środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego (ESG). Rolą banku jako partnera finansowego jest nie tylko udzielenie finansowania, ale również doradztwo jak połączyć wskaźniki ESG, zawarte w strategii podmiotu z efektywnym finansowaniem działalności. Skuteczna realizacja indywidualnych wskaźników zgodnych z Taksonomią UE pozwala obniżyć koszty kredytu. Produkt będzie zyskiwał na popularności również w gronie spółek, których właścicielami są samorządy.
Data publikacji: